Начало » Новини » Страната
14.07.2022 г.

Молдова удвои износа на череши и вишни

Резултатът надхвърли дори смелите очаквания на местните фермери
Молдова удвои износа на череши и вишни

Сезонът за износ на череши и вишни от Молдова приключва, макар на вътрешния пазар да остават големи количества от тези плодове, коментират от електронното издание EastFruit. Продажбите се осъществяват най-вече в търговията на дребно в градовете, тъй като черешите вече презряха и не стават за износ. Това дава основание и за предварителна равносметка за сезона.

По данни на Митническата служба на Република Молдова от началото на юни до първата десетдневка на юли от страната са изнесени 12 700 тона череши при 5900 тона през същия период на 2021 г. и средно 8800 тона през същия период на предходните 2 години, както и 3100 тона вишни при 1600 тона през същия период на миналата година и средно 2600 тона през същия период на предходните 2 години. Окончателните данни от износа се оказаха дори над прогнозираните, тъй като надеждште на организациите на селскостопански производители в Молдова бяха при благоприятно развитие на ситуацията в края на сезона износът да надхвърли 10 хил. тона.

Оценки на експерти на фермерски асоциации сочат, че през тази година реколтата от череши в Молдова е била около 15 хил. тона при малко над 12 хил. тона през 2021 г., когато имаше големи загуби от напукване на плодовете заради прекомерната влага в периода на зреене. Освен това мениджъри на овощарски ферми споделят, че въпреки увеличаването на реколтата около 10-12% от черешите не са били събрани заради недостига на работна ръка, като това са били предимно по-дребни плодове и от по-стари и непопулярни сортове.

Молдова удвои износа на череши и вишни
8393
 

Последни материали
Виж
Заради слабата слънчогледова реколта и сдържаните продажби от фермерите
Износът на високоолеиново слънчогледово масло от Украйна е на 7-годишно дъно
Спадът в средния надой натисна производството на мляко през януари
Млечните ферми в САЩ са намалели с 5 на сто през миналата година
Унгарското правителство търси споразумение с веригите за ограничаване на цените на храните
Работи се по 28 нови противоградни площадки
Тахов: С 2 милиона и половина декара могат да се увеличат напяваните площи в страната
Чили кон карне
В Гърция тръгват проекти за 135 милиона евро за преработка на селскостопански продукти
Свързани материали
Виж
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Сумите не могат да надхвърлят 80 на сто от стойността на проекта
Субсидират фермерите в Молдова с до 40 000 евро за инвестиции в почвена защита
България е в тройката на основните клиенти след Румъния и Турция
Молдова вдигна близо 3 пъти износа на слънчоглед през годината
Високите температури без валежи и скорошните застудявания са основен проблем
Времето влошава перспективите пред реколтите от есенници в Молдова и Румъния
С 2 защитни механизма за някои селскостопански продукти от Украйна
ЕС утвърди окончателно удължаването на безмитния режим за внос от Украйна и Молдова
Земеделският министър на Молдова на посещение в България, проучва опита ни в оцевъдството и козевъдството
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини