В Министерството на земеделието сериозно се обсъжда възможността да бъде спряна процедурата за попълване на Държавния резер с хлебна пшеница и фуражи поради „отпаднала необходимост”. Това съобщи в интервю за Синор.бг зам. министърът на земеделието Иван Христанов, припомняйки, че решението за тази интервенция беше взето през март, когато политическата обстановка в Европа беше изключително напрегната заради военните действия в Украйна.
„Когато обявихме решението за зърнената интервенция, целият свят се питаше дали Путин няма да пусне атомни бомби – поради обявения от него ултиматум към държавите-членки. Целият свят беше изключително предпазлив, а Еврокомисията предприе сериозни мерки, свързани с осигуряване на продоволствената сигурност в държавите-членки", припомни Христанов. Затова и българското правителство реши да отпусне 1 млн. лв. за попълване на резерва със 700 млн. т хлебна, фуражна пшеница и царевица.
„Никога не сме гледали на изкупуването като интервенция за натиск върху цените, а като начин да осигурим продоволствието на страната – при еветуален риск от война”, припомни още Христанов. И поясни, че на фона на сегашната действителност, когато „страната ни разполага с още 1,2 млн. т зърно в резерва, а до реколта остава няма и месец, сериозно обмисляме вземането на решение за така наречената „отпаднала необходимост”.
Христанов за контрола на "Капитан Андреево"
В същото време правителството, чрез Министерството на транспорта води преговори с украинската страна, така че България да се включи в надпреварата с Констанца за износ на зърно от Украйна през пристанището „Бургас – юг”, съобщи още зам. министър Христанов. Запитването към агроведомството е дали има организация да осъществи контрола върху износа на това зърно.
Зам. министърът припомни, че руски войски в Домбас и Луганск взривяват силози със зърно, затова и Европа прави всичко възможно да се отпушат транспортни канали за внос на украинско зърно към Европа. „Водим преговори, така че Бургас да стане стане входяща точка на зърно от Украйна, където има огромен запас, който търси пазари към ЕС и други държави. Министерството на транспорта разработва няколко варианта – и по река, и по море. Ако страната ни успее с преговорите, този износ ще регулира и цената на зърното, която сега варира всеки ден”, поясни още зам. министърът.
Христанов посочи, че ние продължаваме да изнасяме активно българско зърно. В петък (интервюто с Христанов беше взето на 27 май) на пристанищата са били натоварени два кораба българско зърно за Алжир, единият от които е с за 60 хил. тона.
По отношение на цената на пшеницата, Христанов припомни, че тя не е константна величина. Никой не знае как ще се променят котировките, ако се намерят начини за износ на украинското зърно, заключава зам. министърът.
Интервюто взе: Екатерина Стоилова