Сърбия ще получава на бартерна основа изкуствени торове от Иран срещу пшеница и царевица, което ще осигури възможност за понижаване на цените на торовете за фермерите, обяви президентът на страната Александър Вучич по местната телевизия Pink. „Знаете ли колко пъти са ни натяквали за цените на торовете? Сега ще работим по бартер с Иран. Ние им даваме пшеница и малко царевица, те ни дават торове, за да осигурим по-евтини торове за селскостопанските производители”, похвали се Вучич.
Според него в Европа и света, но не и в Сърбия, най-големите проблеми се очертават с пшеницата и растителните масла. „Имайте предвид, че в Индия е 51 градуса, унищожена е от 25% до 30% от пшеничната реколта. В Аржентина, въпреки другото полукълбо и сезоните, е унищожена 30% от реколтата. Говорим за големи производители. В САЩ и Канада реколтата е ужасна. Като погледнете всичко това, ще видите какъв дисбаланс и проблеми има в световен мащаб”, коментира той. Сръбският президент многократно е посочвал и проблемите с доставките на селскостопанска продукция на международните пазари заради нахлуването на Русия в Украйна.
През 2021 г. Сърбия произведе 3,5 млн. тона пшеница, от които по данни на Републиканското статистическо управление на страната са необходими малко над 1,5 млн. тона за задоволяване на собствените потребности и попълване на семенния фонд, а останалите се изнасят. На фона на високите цени на пшеницата на международните пазари и изкушенията, които предлагат за износителите, на 10 март правителството на страната наложи временна забрана за износ на пшеница, брашно, царевица и слънчогледово масло, за да гарантира достатъчни количества за вътрешния си пазар. Два месеца по-късно забраната бе заменена с месечни квоти от 220 хил. тона за пшеницата, 150 хил тона за царевицата и 23 хил. тона за брашното. От изказването на Вучич обаче не става ясно дали количествата по бартера се включват в квотите или са извън тях.