През миналат седмица цените на соевето и слънчогледовото масло в Украйна продължиха да се понижават под натиска на поевтиняването им в ЕВропейския съюз и резкия ръст в стойността на доставките вследствие както на недостига на автоцистерни, ангажирани максимално с транспортирането на автомобилни горива от Европа, така и на ограниченията в железопътния превоз към западните украински гранични пунктове, съобщиха от украинския филиал на френската компания за търговия и превоз на селскостопански продукти GrainTrade, цитирани от електронното издание Oilworld.
Цените на търсене на нерафинираното слънчогледово масло с доставка на място в България и Румъния паднаха до 1700-1750 долара за тон, а на хидратираното соево масло с доставка в Полша до 1400-1450 долара за тон на фона на резкия ръст на предлагането от Украйна. Същевременно стойността на доставката на масло от Украйна в Полша се повиши до 150 долара на тон от 100 долара, а в България и Румъния – до 200-250 долара на тон от 150 долара.
Цените на търсене на слънчогледовото масло в Украйна на база FCA (доставка до посочена от купувача точка, обикновено пункт за претоварване, до която продавачът носи рисковете и поема транспортните разходи – бел. ред.) се понижиха до 1200.1300 долара за тон, а на соевото – до 1300-1350 долара за тон. Продавачите обаче не бързат с реализацията на стоката си в очакване на решение за логистичните проблеми, свързани с дългите опашки на граничните пунктове заради затрудненията с ветеринарния контрол и ведостига на автоцистерни, които се планира да бъдат предоставени от държавите-членки на ЕС.
На фона на блокираните украински пристанища цените на руското слънчогледово масло остават на високи нива от 1850-2000 долара за тон.
На световния пазар недостигът на растителни масла се запазва, след като Индонезия наложи забрана за износ на памлово масло, а реколтата в Южна Америка се оказа по-слаба от очакваната. Междувременно, стана ясно, че през април Китай е свил вноса на соя до 8,87 млн. тона от 9,82 млн. тона през март и 12,06 млн. тона през април 2021 г., но постепенното възстановяване на търговската активност се очаква да вдигне търсенето на протеиновата култура в страната, което би трябвало да подкрепи котировките на соята в САЩ.