Начало » Новини » Страната
17.05.2022 г.

Зърнопроизводители искат спешна среща с министъра за толтаксите

Наредбата за обработване на угарите излиза след края на кампанията за директните плащания
Зърнопроизводители искат спешна среща с министъра за толтаксите

Управителният съвет на Националната асоциация на зърнопроизводителите е настоял за спешна среща с министъра на земеделието Иван Иванов, която ще се проведе днес в София. Освен огромните трудности, които среща при осигуряване на горивата за жътвата, браншът ще настоява за разрешаването на изключително наболял проблем, свързан с толтаксите за товарните камиони. Това съобщи за Синор.БГ председателят на асоциацията Костадин Костадинов по повод трудностите, които браншът среща в комуникацията си с родната администрация.

Според изискванията за събиране на толтаксите от тежкотоварните автомобили системата не е съобразена с факта, че в период на кампания един камион прави по 4-5 курса на ден, за да превозва зърното от полето до складовете, и отчитането на таксите ще натовари изключително много земеделските производители.

„Камерите на толсистемата са разположени на разстояние от 15-20 километра и когато даденият камион премине неколкократно през тези камери, реално не се отчита времето, за което той се намира върху асфалтовия път. Именно заради това фермерите настояват за разбиране на проблема от страна министерството на регионалното развитие и благоустройството, което отговаря за пътните такси в страната”, поясни Костадинов. Според него земеделците влизат в един капан, който едва ли някой ще изтърпи, още повече, че пътната администрация може да налага и глоби в случай, че те не са попълнили всички изискуеми документи. Допълнително ще се наложи да търсят и персонал, който да води на отчет всички курсове, защото това пък е свързано с изискванията на толсистемата.

От НАЗ са сигнализирали агроведомството за този проблем, но чиновниците от регионалното министерство са неглижирали искането на колегите си и на този етап не се съобразяват с проблема, който може да възвикне по време на жътвата. Именно затова зърнопроизводителите ще очакват конкретен отговор от министър Иванов на днешната среща.

Ръководството на асоциацията има сериозни забележки и по отношение на наредбите, които агроведомството трябваше да подготви навреме по повод решението на Европейската комисия през 2022 г. земеделците да могат да обработват угарите и за това да получават субсидии за екологично насочени площи (ЕНП). „Тази наредба я очаквахме през цялата кампания за директните плащания, но тя ще бъде обнародвана в Държавен вестник едва в днешния му брой”, посочи още Костадинов. Това забавяне е допълнителен проблем за земеделските производители, тъй като в заявленията си за подпомагане до момента те не са очертавали тези площи (кампанията за директни плащания приключи вчера – на 15 май – бел- ред.). И за да могат хората все пак да заявят своите угари, тепърва това ще се направи допълнително до 9 юни, когато тече срокът за коригиране на заявените площи. 

Зърнопроизводители искат спешна среща с министъра за толтаксите
10847
 

Последни материали
Виж
Заради слабата слънчогледова реколта и сдържаните продажби от фермерите
Износът на високоолеиново слънчогледово масло от Украйна е на 7-годишно дъно
Спадът в средния надой натисна производството на мляко през януари
Млечните ферми в САЩ са намалели с 5 на сто през миналата година
Унгарското правителство търси споразумение с веригите за ограничаване на цените на храните
Работи се по 28 нови противоградни площадки
Тахов: С 2 милиона и половина декара могат да се увеличат напяваните площи в страната
Чили кон карне
В Гърция тръгват проекти за 135 милиона евро за преработка на селскостопански продукти
Свързани материали
Виж
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини