Начало » Пазари » Животинска продукция

ЕС не планира свиване на производството на месо

Въпреки неблагоприятната краткосрочна прогноза на ЕК
Синор.БГ / 14.05.2022 г.
ЕС не планира свиване на производството на месо

Европейската комисия не планира действия за намаляване на производството на месо в Европейския съюз, става ясно от публикация на европейския комисар за селското стопанство Януш Войчеховски в една от социалните мрежи.

Войчеховски споделя, че постоянно го питат дали ЕК ще предприеме действия за свиване на производствот на месо в общността. „Отговорът е отрицателен. Тъй като селското стопанство в ЕС е пазарно ориентирано и мотивирано от търсенето, производствените решения на фермерите откликват на предпочитанията на потребителите и възможностите, които разкрива пазарът”, изтъква той.

Еврокомисарят обаче отбеляза изрично, че „хранителните предпочитания са изцяло личен въпрос”. „Днес животинската продукция осигурява над 50% от приема на белтъчини в менюто на средния гражданин на ЕС. Тези белтъчини са с висока биологична стойност и са богати на съществено важните аминокиселини”, уточнява той.

Войчеховски подчертава, че една от целите на ЕС е да подобри методите, прилагани от фермерите. „Важни цели са подобряването на устойчивостта на първичното производство и намаляването на зависимостта ни от вносните протеини, което би гарантирало получаванет им от устойчиви източници”, смята той.

През април ЕК публикува краткосрочната си прогноза за селскостопанските пазари в ЕС. В нея бе посочено, че производството на говеждо месо в общността ще продължи да намалява и през тази година, като оценката е за спад с 0,9% заради „продължаващите структурни промени в месното и млечното животновъдство”. За производството на свинско предвиждането бе за годишен спад с 3%. При овчето и козето месо се очаква производството да намалее с 2% на годишна база, а като основна причина е посочена задържането на цените на вътрешния пазар на относително високи нива. При птичето месо обаче прогнозата е за ръст от 0,5% през 2022 г., макар че нивата от периода преди пандемията от коронавирус все още няма да бъдат достигнати. 

ЕС не планира свиване на производството на месо
7655
 

Последни материали
Виж
В сила от понеделник
ДФЗ с нови телефонни номера – запишете си ги
Загинал е член на екипажа, поданик на Сирия, а други са пострадали
Руски дронове удариха край Украйна граждански кораби за превоз на зърно
През първите 4 месеца на настоящия селскостопански сезон
Износът на лешници от Турция падна до нивото от 80-те години на ХХ век
Закупени са над 200 000 тона с доставка през втората половина на април
Фуражната царевица поевтиня на първия търг за годината в Южна Корея
Рапицата поскъпна рязко на европейския пазар
Кога оборският тор може да бъде вреден за градината?
Свързани материали
Виж
Италия променя позицията си
Въпреки фермерските протести: ЕС е на крачка от сделка с Меркосур
Агрометеорологична прогноза за периода 9-15 януари 2026 година
Снежната покривка ще осигури защита на най-изостаналите в развитието си есенници
Над 99% от храните в САЩ са с безопасни нива на пестициди
В 12 часа
Гръцките фермери отново ще затворят границите с България
И продавачите на гръцки продукти излизат на стачка, блокират пазара в Солун
Слабите студове в края на декември помогнаха за дозакаляване на растенията
Нищо не заплашва презимуването на есенниците и овошките в Украйна
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини