Начало » Пазари » Плодове и зеленчуци
14.04.2022 г.

Скъпите енергоносители създадоха недостиг на домати във Великобритания

Цената на чери зеленчуците гони 4 британски лири за килограм
Скъпите енергоносители създадоха недостиг на домати във Великобритания

Значителният ръст на цените на енергоносителите увеличиха разходите на оранжериите във Великобритания до степен, в която за мнозина собственици производството се оказа финансово неизгодно, съобщиха от местната компания за ценова пазарна информация и анализи Mintec, като се позоваха на Британската асоциация на производителите на домати. Няколко членове на организацията са предпочели да се въздържат от засаждането на изискващи повече енергия за отглеждането си култири през зимата, което води до недостиг в снабдяването, а оттам – и до повишаване на цените на някои зеленчуци. Цената на чери доматите във Великобритания е скочила с 58% през март на годишна база, достигайки средно 3,83 британски лири за килограм. Производителите на оранжерийни зеленчуци в Европа са изправени пред същите предизвикателства и това вероятно ще свие доставките от континента, довеждайки до недостиг и в британските супермаркети през следващите месеци.

Оранжериите са от решаващо значение за устойчивото отглеждане на различни зеленчуци във Великобритания, включително домати, пипер, чушки и кореноплодни. За отоплението, водоснабдяването и поддържката им обаче е необходим природен газ, електроенергия или дизелово гориво. Но свитото предлагане, съчетано с постоянно ниво на търсене вдигна цената на енергоносителите през тази година до безпрецедентни нива, а нахлуването на Русия в Украйна допълнително увеличи натиска. Цената на природния газ във Великобритания стигна рекордно ниво, след като на 8 март се оказа 9 пъти по-висока на годишна база. Оттогава тя се понижи, но на 11 април все още е с 4,3 пъти над нивото си от същата дата на 2021 г.

Доматите се оказаха особено засегнати от скъпите енергоносителите, като свиването на предлагането във Великборитания е най-значимо при тях. Поради тази причина някои от веригите за бърза хранене в страната вече намалиха наполовина  количеството, използвано в бургерите. От Mintec смятат, че доставките ще останат ограничени в краткосрочен план, което ще доведе до допълнителни затруднения в снабдяването на заведенията за обществено хранене и търговията на дребно, както и до по-високи цени. 

Скъпите енергоносители създадоха недостиг на домати във Великобритания
9952
 

Последни материали
Виж
Заради слабата слънчогледова реколта и сдържаните продажби от фермерите
Износът на високоолеиново слънчогледово масло от Украйна е на 7-годишно дъно
Спадът в средния надой натисна производството на мляко през януари
Млечните ферми в САЩ са намалели с 5 на сто през миналата година
Унгарското правителство търси споразумение с веригите за ограничаване на цените на храните
Работи се по 28 нови противоградни площадки
Тахов: С 2 милиона и половина декара могат да се увеличат напяваните площи в страната
Чили кон карне
В Гърция тръгват проекти за 135 милиона евро за преработка на селскостопански продукти
Свързани материали
Виж
Ще се прилага от догодина за ферми на стойност над 1 милион лири
Данъкът върху наследството изкара британските фермери на протести
Заради слаба реколта, проблеми с качеството и силна лира спрямо еврото
Вносът на пшеница във Великобритания счупи рекорда за първите 5 месеца от сезона
С цел пресичане на премаркирането и продажбата му от руските окупатори
Великобритания създаде база данни за следене на откраднатото украинско зърно
За 3 месеца бе преодоляно изоставането от началото на годината
Доставките на мляко във Великобритания нараснаха през ноември
В края на годината
Производството на пшеница и рапица във Великобритания намаля
Окрупняването в бранша продължава, стимулирайки ръста на ефективността
Свиването в млечния сектор на Великобритания се забавя през годината
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини