Близо 19,5 млн. лв. са предвидени за геозащитни мерки и дейности в бюджета на министерството на регионалното развитие и благоустройството за 2022 година, като от тях 17 млн. лв. са за извършване на геозащитни мерки и дейности за ограничаване на свлачищата и абразионните процеси по Черноморското крайбрежие и ерозионните процеси по крайбрежието на Дунав, съобщиха от пресцентъра на ведомството. Останалите 2,5 млн. лв. ще бъдат инвестирани в превантивна дейност – регистриране, мониторинг и проучвателни работи, добавят оттам.
Според данните за ерозията и абразията на Дунавското и Черноморското крайбрежие за периода 2015-2020 г. на Национална програма за превенция и ограничаване на свлачищата на територията на Република България най-невралгичните райони са по западната част на Дунав, северното Черноморие в района от Варна до Каварна, Източните Родопи и някои котловини в западна България.
Финансирането за геозащитни мерки за 2022 г. ще се разпредели за проекто-проучвателни работи и за извършване на строителни и монтажни работи. В първата част са свлачището „Албена“ в община Балчик; общата брегоукрепителна схема в района на морския залив Ахелой в община Поморие; проектът за изменение на кадастралната карта за отразяване на дамба „Албена-Балчик“ в участъка от курортен комплекс „Албена“ до „Момчилово дере“ в община Балчик. Ще бъде актуализиран инвестиционният проект за района на спирка „Фара“ в община Аксаково. Чрез подпомагане на община Смолян ще бъде извършено прединвестиционно проучване на свлачище „Смолянски езера“.
Другата част от средствата са планирани за строителни и монтажни работи на обекти със сключени договори от предходни години. Ще се финансира укрепването на свлачището по северния бряг на Царево и брегоукрепването в района на крайбрежната плажна ивица на Ахтопол. Ще се укрепят и свлачища в Бяла, в района на училище „Св. Паисий Хилендарски" в сливенското село Сотиря, както и свлачищни участъци в община Своге. В плана на МРРБ са и укрепването и възстановяването на общинския път на територията на община Сухиндол, укрепването на свлачища в с. Габровица в община Белово, както и в района на туристическа и колоездачна пътека в местност „Леден врис“ (Неделино). Във Враца ще се работи за укрепване на свлачището над ул. „Черни Дрин" (под водоем Среченска бара), в община Правец – за укрепване на свлачищен участък на общинския път Калугерово-Видраре-Джурово, а в Китен ще се изпълни първи етап от брегоукрепването в северната част на града.
През 2021 г. МРРБ инвестира малко над 16 млн. лв. за геозащитна дейност. С тези средства бе укрепено свлачището в квартал „Сарафово“ на Бургас с площ около 700 декара. В засегната територия са реализирани пилотни противосвлачищни конструкции над 1200 метра и отводнителни съоръжения над 3000 метра, изградена е брегоукрепителна дамба с дължина около 1500 метра, районът е озеленен и благоустроен. Започна укрепването на свлачището и брегоукрепването на северния бряг на Царево. Приключило е прединвестиционното проучване за свлачище в „Албена“, извършено е проектиране на укрепването на свлачища и брегоукрепване в Бяла, както и геодезическо заснемане, паспортизация и оценка на състоянието на брегоукрепителната дамба от курортен комплекс „Албена“ до Балчик в участъка от КК „Албена“ до Момчилово дере. Стартирана е процедура по Закона за обществените поръчки за избор на изпълнител на прединвестиционно проучване за морския залив „Ахелой“ в община Поморие.
Чрез подпомагане на общините е приключило укрепването на свлачищата в района на Регионалната система за управление на отпадъците на регион Плевен в село Буковлък, в местността „Свети Никола“, Варна, локалното свлачище в местността „Ъгъла“ на квартал „Сарафово“ в Бургас“, в урбанизираната територия на село Коиловци, община Плевен. Изработени са проекто-проучвателни работи за укрепване на свлачища в село Габровица в община Белово.
През миналата година МРРБ изпълни и проект за 2,5 млн. лева по Оперативна програма „Околна среда“ за периода 2014 – 2020 г. за превенция и противодействие на свлачищните процеси. На 26 свлачища с обща площ около 7 хиляди декара са изградени контролно-измервателни системи и са извършени измервания. Те са на територията на общините Бобов дол, Брегово, Варна, Габрово, Гулянци, Долни Чифлик, Златарица, Котел, Кърджали, Лом, Лясковец, Несебър, Оряхово, Плевен, Стражица и Тетевен.
През 2022 г. ще продължи мониторингът на свлачищата чрез изградените контролно-измервателни системи от геозащитното дружество и неговите клонове.