За пети път дунавските овощари се събират на изложение в Русе, което ще се проведе от 25 март в комплекса „Арена” в града. Тази година организаторите - сдружение „Дунавски овощари 2022”, ще удължат провеждането на форума и вместо само през уикенда на последната седмица от март, както ставаше досега, тази пролет то ще продължи от 25 до 28 март включително. Това съобщи в интервю за Синор.бг председателят на сдружението Николай Колев.
Критични температури при овошките и методи на защита от слана и измръзване
В петък, 25 март браншът е поканил учениците от професионалната гимназия в Образцов чифлик, пред които деканът на Факултета по лозаро-градинарство от Аграрния университет в Пловдив доц. д-р Сава Табаков ще изнесе интересна лекция. На 28 март, понеделник пък ще се организира състезание по резитба, като домакин на събитието е производителят Павел Спасов, чиято черешова градина се намира в близост до Русе, съобщи Николай Колев.
През останалото време изложението ще бъде наситено с редица бизнес срещи на овощарите с техни доставчици на суровини, техника, семена, торове и препарати.
Традиционно точно на това изложение овощарите сключват и договорите си за доставка през следващия сезон. „От няколко години овощарите в Северна България разшириха връзките си с търговци от Румъния, така че повечето договори се сключват с фирми от северната ни съседка”, припомни Колев. И допълни, че над 50% от българските кайсии, череши и други костилкови плодове вече намират пазари в Румъния. А ние ще припомним, че преориентацията на родните овощари стана основно заради масирания внос на кайсии от Гърция, които правеха дъмпинг на вътрешния пазар. Което обаче не беше стопирано от родната администрация.
В интервюто за Синор. Николай Колев коментира и ситуацията с необичайно ниските температури, предизвикани от северния циклон, минал през март през цялата страна. „И тази година имаме до 100% измръзвания на някои насаждения, тъй като февруари беше необичайно топъл и кайсиите в дунавския регион бяха започнали да се развиват”, обясни овощарят. Много рядко през март нощните температури стигат до минус 7, минус 9 градуса и това се е оказало фатално, като пораженията са с икономическо значение за някои от колегите – не само при кайсиите, но на места и при някои сортове праскови.
Интервюто взе: Екатерина Стоилова