При вчерашната среща на министър-председателя Кирил Петков с европейския главен прокурор Лаура Кьовеши са обсъждани мерките, предприети от българското правителство за борба с корупцията. Лаура Кьовеши е оценила високо решението Министерският съвет да стане контактна точка за диалог с Европейската прокуратура.
Създаването на такава структура към българското правителство е „ясен сигнал за силен ангажимент на най-високо ниво, а такава ангажираност трябва да бъде повод за вдъхновение“, посочи главният европейски прокурор.
Създаването на специална група, която да работи с Европейската прокуратура, ще е гаранция за автономност, смята обвинител номер едно на Евросъюза.
Кьовеши подчерта, че е важно в България да няма монопол върху властите, които могат да изпращат сигнали до Европейската прокуратура. Тя съобщи още, че институцията е получила от нашата страна рекорден брой жалби.
В момента текат разследвания по 120 сигнала. Те засягат измами с европейски средства, най-вече свързани с обществени поръчки, злоупотреба със селскостопански субсидии, измами в сферата на строителството, както и с фондовете за възстановяване след ковид.
„Благодарна съм на българските граждани за доверието. Сега е време за българските власти да почнат да работят по много чувствителни и сложни случаи заедно с нас“, заяви още Кьовеши.