Анализатори на специализираната в кредитирането на селскостопанския сектор холандска финансова инстотуция Rabobank смятат, че разходите в млечното животновъдство ще нараствата по-бързо от приходите, макар високите цени на млякото в момента да помагат на фермерите да компенсират скъпите суровини, съобщи електронното издание NieuweOogst. Нещо повече, средните цени на суровото мляко в Европа ще продължат да се повишават и през следващите месеци заради ограниченото му предлагане в световен мащаб, смятат те.
Но ако досега повишаването на цените на суровините водеше и до увеличаване на производството на мляко, то през тази година положението е съвсем различно. „Това е свързано с по-високите разходи, пред които са изправени млечните фермери в целия свят. Те на свой ред сдържат производството”, коментира мениджърът в Rabobank Марин Декерс.
Досега фермерите успяват да се справят с ръста на цените на фуражите и енергоносителите, но заради големите разходи печалбите им от високите цени на млякото са много по-малки от очакваните.
Все пак повишените разходи се отразяват по различен начин на типа производители. „Компаниите, които отглеждат млечни стада, като същевременно купуват много фуражи и плащат за наемна работна ръка, получават по-малка изгода от високите цени на млякото”, изтъкна Декерс.
В момента използването на груби местни фуражи се оказва най-изгодно, тъй като намалява разходите. Добър вариант е и увеличаването на дела на използваните органични торове в отглеждането на фуражните култури при високите цени на изкуствените.