Начало » Новини » Страната
04.03.2022 г.

Държавата ще изкупи 3 милиона тона пшеница за хлебния баланс за 18 месеца напред

Износът ще бъде отблокиран утре сред уточнение на ценовите параметри на намесата
Държавата ще изкупи 3 милиона тона пшеница за хлебния баланс за 18 месеца напред

На днешното извънредно заседание на Консултативния съвет по зърното, в което участваха представители не само на зърнения, но и на животновъдния сектор, бяха взети важни решения за осигуряване на зърнения баланс и за нормализиране на износа от страната. Браншовите организации се срещнаха с премиера Кирил Петков, с министъра на финансите Асен Василев ис министъра на икономиката Корнелия Нинова, като основното им изискване бе временно забавените доставки на зърно да бъдат разрешени. Държавата възнамерява да проведе интервенции, като изкупи около 3 млн. тона пшеница по пазарни цени. Конкретните параметри за бъдещата намеса обаче ще бъдат определени утре, съобщиха пред журналисти председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) Костадин Костадинов, председателят на Асоциацията на земеделските производители в България (АЗПБ) Венцислав Върбанов, и Радослав Христов, председател на Тракийския съюз на зърнопроизводителите. С изкупуването на зърното ще се гарантират необходимите количества за зърнения баланс през следващите 18 месеца както за храна на населението, така и за фураж за животните.

Председателят на управителния съвет на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите (НБСХС) Марияна Кукушева обяви, че България е сред малкото държави в Черноморския регион, която разполага с достатъчни количества за износ на зърно и маслодайни култури. Очакванията на държавата и бранша са през тази година да бъдат произведени 6-6,5 млн. тона пшеница.

Финансовият министър Асен Василев е обявил, че след утрешното заседание на нарочно сформираната работна група, която ще обсъжда интервенцията на пазара, ще бъде отблокирано заминаването на двата кораба и около 30-40 вагона зърно, които трябва да бъдат изнесени по вече сключени договори. Зърнопроизводителите също настояват да не се възпрепятства работата на търговците, за да бъде защитен както националният интерес, така и интересът на бизнеса.

След провеждането на Консултативния съвет по зърното премиерът Кирил Петков ще се срещне с президента Румен Радев.

Екатерина Стоилова

Държавата ще изкупи 3 милиона тона пшеница за хлебния баланс за 18 месеца напред
28449
 

Последни материали
Виж
Нови заместник-министри в Министерство на земеделието и храните
България е трета, изпреварвайки Румъния с наполовина по-слаб спад
Унгария за пръв път оглави класацията по производство на слънчоглед в ЕС
Изслушване в парламента
Депутати питат дали с безплатна вода от Арда ще подкрепяме гръцките фермери още 60 години
За да свие държавния внос с 200 000 тона
Египет планира увеличаване на покупките на местна пшеница с 11 на сто
Гръцките фермери утре са в Атина на преговори, чакат ги няколко министъра
Пиле с топено сирене и кисело мляко
Свързани материали
Виж
Франция губи позициите си на световния пазар
Цените на пшеницата се катерят нагоре
Индексът на цените на храните на ФАО се понижи през януари
Нови прогнози за основните зърнени култури през следващата година
Единственото изключение е царевицата с ръст от 5 на сто
Вносът на зърно в ЕС намаля с 9 на сто от началото на сезона
Съвети от професионалисти
Седем ключови правила от „Грейнстор“ за запазване на качеството при складиране на зърното
Ограниченията ще бъдат премахнати веднага след ликвидиране на болестта
Мароко спря вноса на фуражно зърно от Германия заради шапа
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини