Начало » Пазари » Маслодайни култури
22.02.2022 г.

Фермерите в Сърбия и Украйна разшириха рязко площите с есенна рапица

На фона на силното търсене и високите цени на растителните масла
Фермерите в Сърбия и Украйна разшириха рязко площите с есенна рапица

През есента на 2021 г. площите, засети с есенни култури в Сърбия, са се увеличии с 3,5% до 801 659 хектара, става ясно от последия доклад на сръбското Републиканско статистически бюро, цитиран от местния ежедневник „Политика”. Разширени са площите с пшеница и ръж, но най-рязко е тона на площите с рапица – с 27,9% спрямо есента на 2020 г.

Високите цени на зърнените култури на световния и вътрешния пазар през периода на пандемията очевидно насърчи фермерите да увеличат насажденията с някои от тях доколкото е възможно, като се има предвид, че обработваемите площи в Сърбия са ограничени, така че обикновено има някакви минимални размествания.

Когато става дума за пшеницата, логиката на сръбските производители е ясна. От статистическа гледна точка цените са нараснали с 40,9% през 2021 г. по данни на Стоковата борса в Белград. Разширяването на площите с рапица с над една четвърт обаче определено е изненада, макар експерти да отбелязват, че перспективите пред рапицата са прекрасни в дългосрочен период. Още през 2017 г. маслодайната култура се превърна в хит за фермерите във Войводина. Тя е особено актуална и от гледна точка на възобновяемите енергийни източници като биооривата, но се използва и във фуражите, козметиката и други браншове, в които има нужда от растителни масла.

Експертите смятат, че разширяването на площите с рапица в Сърбия е за добро. Това е доста печеливша култура, но изисква добра механизация и подготовка на земята, като е единствената, която не дава възможност за импровизации от сеитбата до прибирането на реколтата в складовете. Най-големите потребители са западните държави, където продуктите от рапица се използват и за изхранването на домашните животни. Фермерите са привлечени към производството на рапица заради добрите ѝ цени, а маслоданата култура е с голям потенциал за приспособяване към климатичнит промени.

Рапицата е на второ място като източник на растително масло в света след соята и на трето като източник на белтъчини от остатъчните продукти след отделянето на маслото, заяви заместникк-директорът за научните изследвания в Института за полските и зеленчуковите култури в Нови Сад д-р Ана Мариянович Йеромела. Може да се отглежда в почти всички селскостопанско-екологични зони, в долините и хълмистите райони до 650 метра надморска височина, като в Сърбия се сее повече през есента заради по-високите добиви. Йеромела посочи, че повечето агротехнически мероприятия при рапицата не съвпадат с извършваните при останалите полски култури, което дава възможност за доброто им съчетаване на ниво ферма. „Това, което определено вдъхва решимост на фермерите в най-голяма степен, са стабилните цени на рапицата. Важното е, че като суровина тя е изключително търсена на вътрешния и международния пазар, така че производителите могат да я реализират веднага”, обяснява тя.

Експертът отбеляза, че подобно на всички останали растителни масла през периода на пандемията от коронавирус се е стигнало до рязкък скок на цените на рапицата и рапичното масло, като те все още се задържат на високи нива заради голямото търсене.

Според оценките на сръбската Асоциация на производителите на технически растения в страната рапица се отглежда на около 25 хил. хектара, като има възможност за разширяване на площиге до около 60 хил. хектара. Обикновено се изнася като суровина, а не като преработен продукт.

Междувременно Държавната статистическа служба на Украйна обяви, че местните фермери са засели с 39,7% повече площи с рапица през есента на 2021 г., като те са достигвали 1413,5 хектара, от които 1398,9 хил. хектара са засети от компании в бранша, съобщи електронното издание Агро Перспектива.

През миналата година реколтата от рапица в Украйна нарасна с 13,5% спрямо прибраната през 2020 г. до 2,9 млн. тона.

Фермерите в Сърбия и Украйна разшириха рязко площите с есенна рапица
9470
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
Предпазвайки ги от ниските температури и зимните заболявания
Снегът осигури идеални условия за пшеницата в Сърбия
Наздраве!
В Сърбия варят около 50 милиона литра ракия годишно, предимно сливова
За още 6 месеца, считано от 22 ноември
В Сърбия цената на хляба от брашно тип 500 остава 50 евроцента
Установените количества надхвърлят допустимите близо 6 пъти
Швейцария изтегли сръбско царевично брашно от пазара заради афлатоксин
В приетия от правителството бюджет за 2025 година
Сръбският земеделски министър се похвали с рекордни субсидии за сектора
По-ниски добиви и влошено качество от слънчоглед и в Сърбия
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини