Начало » Новини » Страната

ДФЗ отпуска над 2,6 млн. лева за борба с вредителите през 2022 г.

Синор.БГ / 03.02.2022 г.
ДФЗ отпуска над 2,6 млн. лева за борба с вредителите през 2022 г.

Общо 2  660 000 лв. ще получат оранжерийните производители и картофопроизводителите за борба с вредителите през 2022 г., реши на свое заседание Управителният съвет на Държавен фонд „Земеделие”.

500 000 лв. е утвърденият ресурс по схемата „Помощ за компенсиране разходите на земеделски стопани, свързани с изпълнение на мерки по „Национална програма от мерки за контрол на доматен миниращ молец – Tuta absoluta Meyrick (Lepidoptera)“. Целта на помощта за борба с доматения миниращ молец е ограничаване загубите на продукция, причинени от вредителя по зеленчукови култури, отглеждани в оранжерии.

Максималният интензитет на помощта е до 100% от разходите по закупуване на продукти и средства за растителна защита за предотвратяване и унищожаване на нашествието от доматен миниращ молец – Tuta absoluta в оранжерии. През 2022 г. размерът на ставката за подпомагане нараства от  2500 лв./ха с ДДС на 3000 лв./ха с ДДС. През 2021 г. 93 земеделски стопани получиха подпомагане в размер на 195 052 лв.

Финансов ресурс от 2 160 000 лева ще получат земеделските стопани по схема за държавна помощ „Помощ за компенсиране разходите на земеделски стопани, свързани с изпълнение на мерки по „Национална програма от мерки за контрол на почвени неприятели по картофите от сем. Телени червеи (Elateridae)“.

Размерът на помощта за борба с неприятели по картофите е до 100 % от разходите по закупуване на продукти за растителна защита за предотвратяване разпространението и унищожаване нашествието от почвени вредители от сем. Телени червеи (Elateridae). Помщта през 2022 г. ще бъде увеличена от 850 лв./ха, с включен ДДС на 1 020 лв./ха, с включен ДДС. През 2021 г. 339 земеделски стопани получиха 1 786 925 лв. по схемата.

Предстои ДФ „Земеделие“, съвместно с Министерство на земеделието, да изготви указания за предоставяне на двете помощи.

ДФЗ отпуска над 2,6 млн. лева за борба с вредителите през 2022 г.
7963
 

Последни материали
Виж
Фонд Земеделие
СЕУ вече е активирана за заявяване по директните плащания
Депутатите разгледаха общата рамка
ЕП настоява бюджетът за земеделие до 2034 г. да бъде увеличен със 139 млрд. евро
Европейското цифрово приложение за проверка на възрастта на децата в интернет е готово
Инвестира 6,5 млн. евро
Пристанище Варна увеличава капацитета си за товари
Недостигът на хлебно зърно е над 12 млн. тона
Египет стартира жътвата на пшеница, държавата ще я купува за близо 272 евро/тон
Две фирми спечелиха поръчка за 19 язовира
Годишната охрана на язовирите за напояване струва средно по 88 423 евро за обект
Свързани материали
Виж
ДФЗ
Помощ de minimis за говедовъди: Прием на заявления до 27 април
Замесен е бивш министър и заместник-министър на земеделието
ЕП иска имунитета на 11 депутати в Гърция заради схема със земеделски пари
Преразпределителното плащане за 2025 г.
ДФЗ преведе 79,3 млн. евро на 42 хил. фермери, удържат по 1,5% за гаранционния фонд
Кампания 2026: Обиколка в 6 града разяснява новите правила за субсидиите
ДФЗ преведе днес още над 2 милиона евро по интервенции за Кампания 2025
Срещи с бранша
Фермери от Видинско ще бъдат информирани за Кампанията по директните плащания
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини