Руската Федерална служба за надзор в областта на защитата на правата на потребителите и човешкото благополучие (Роспотребнадзор) забрани вноса в Русия на плодове и зеленчуци от 33 производители от Турция и Иран заради открити неразрешени в Русия пестициди в лимони, мандарини, чуши, грозде и нарове, съобщи електронното издание Агроинвестор. Спрян е вносът на територията на Русия на около 60 хил. тона грозде и над 10 хил. тона нарове от Турция. Експерти на Роспотребнадзор са открили в продуктите остатъчни количества от 12 пестициди, 10 които са забранени за употреба на територията на страната. „Концентрацията на песттициди като хролпирифос и ацетамиприд, които са вещества от втора степен на опасност, надхвърляха над 2 пъти допустимите стойности в различните видове хранителни продукти”, уточниха от ведомството.
От управлението на Роспотребнадзор за Москва са предупредили и търговските вериги, че спират продажбата на плодове и зеленчуци от някои турски проузводители, няколко доставчици на чушки от Иран и един производител на сушена мента от Египет, съобщават руски средства за масова информация, като се позовават на писмо на началника на столичното управление на ведомството Елена Андреева. Съгласно документа заповедта се отнася и за шоколадови яйца, царевична юфка, фиде и чипс, произведени от няколко китайски завода. В писмото се посочва, че продуктите са проверени за съдържание на пестициди и генетично променени организми и лабораторните изследвания са се оказали неудовлетворителни. Вносът на продуктите е забранен, за да се избегнат масови натравяния.
От Роспотребнадзор обявиха също, че за първите 9 месеца на 2021 г. остатъчни пестициди са били открити в 16% от изследваните проби от хранителни продукти. В навечерието на новогодишните празници ведомството е засилило контрола върху качеството и безопасността на продукти от Турция, Египет, Китай, Германия, Уганда и Еквадор.
Междувременно от министерството на селското стопанство на Русия уточниха, че делът на вноса на стоките на попадналите под забрана производители е незначителен в общо внасяните количества, затова не очакват проблеми с доставките им на вътрешния пазар, нито ръст на цените. Изпълнителният директор на руския Национален съюз на производителите на плодове и зеленчуци Михаил Глушков заяви, че когато Роспотребнадзор налага забрана не на държави, а на конкретни производители, всички доставки бързо се пренасочват към други предприятия или страни. „Посочените позиции не са особено значителни, а Турция не е монополист на тези пазари, затова спирането на доставките не може да окаже никакво влияние върху пазара”, убеден е Глушков.
Той обаче отбеляза, че е доста трудно да се разбеле къде в момента има продукти от попадащите под ограниченията. „Ако Роспотребнадзор просто не бе допуснал стоките в Русия, би било по-лесно. В този случай търговските вериги биха докарали продукция от други страни. Сега позициите, попаднали под ограниченията, могат да изчезнат от рафтовете за няколко дни”, смята председателят на съюза.