Начало » Пазари » Зърно
02.12.2021 г.

Спадът в котировките на царевицата по международните борси се ускорява

Поевтиняването на петрола и нарасналото предлагане натискат цените
Спадът в котировките на царевицата по международните борси се ускорява

Поевтиняването на суровия петрол с 20% за няколко дни увеличи значително натиска върху цените на селскостопанските култури, използвани в производството на биогорива, и по-конкретно на царевицата, съобщиха от украинския филиал на френската компания за търговия и превоз на селскостопански продукти GrainTrade, цитирани от електронното издание Oilworld. Лидер по спад се оказа царевицата в Европейския съюз, като фючърсите за седмица се понижиха с 9,3% до 237 евро за тон, докато за черноморската в Чикаго отчетоха намаление от 4,9% до 266,5 долара за тон, а за американската – 3,3% до 223 долара за тон, тъй като търговците се надяват на запазване на търсенето от производителите на етанол. В Украйна цените на царевицата в простанищата паднаха до 263-265 долара за тон, а заради поскъпването на националната валута цените в гривни се понижиха до 8000-8050 гривни за тон. Според анализатори на местни играчи на пазара причината е в относително слабото търсене и нарасналия брой предложения, както и в отмяната на митото върху вноса на царевица от САЩ в ЕС, коментират от местното електронно издание Elevatorist. „Това може да доведе до загуба за Украйна на определен брой купувачи”, цинират те специалистите. Според други обаче въздействието на това решение ще е слабо, тъй като ЕС не внася генетично променена царевица.

Същевременно ЕС забавя вноса на царевица покрай активизирането на продажбите от местните фермери, както и на фона на повишаването на прогнозите за реколтата от зърнената култура в Бразилия и високите цени в Украйна.

Търговците в Украйна се питат дали Китай ще поднови активните покупки наместната царевица, тъй като цената на борсата в Далиен през ноември се повиши с 12,5% до 2734 юана (429,19 долара по текущия курс – бел. ред.) за тон, а котировките за януарските фючърси в началото на седмицата достигнаха 2660 юана (417,5 долара) за тон. Интересът им е съвсем основателен, тъй като данни на китайските митници сочат, че страната е удвоила предишния рекорд във вноса на фуражни зърнени култури (царевица, сорго и ечемик) от селскостопанския сезон 2014-2015 г., като между октомври 2020 г. и септември 2021 г. той е достигнал 50,2 млн. тона, съобщи електронното издание Grain Central. Вносът на царевица и ечемик е достигнал нов рекорд, а при соргото е отчетено второ постижение за цялата история на наблюденията. Основните доставчици на царевица са били САЩ с 69% от цялото количество и Украйна с 29%, на ечемик – Канада (20%), Франция и Украйна (по 26%), а на сорго – САЩ (77%) и Аржентина (14%).

Анализаторите обясняват ръста на вноса на фуражно зърно в Китай с възстановяването на свиневъдния отрасъл в страната след африканската чума по свинете, което доведе до увеличаване на използването на царевица във фуражите и до поскъпването ѝ на вътрешния пазар и това вдигна рязко рентабилността на доставките от чужбина. За увеличаването на вноса на соргото и ечемика отново съдействаха по-високите цени на вътрешния пазар, както и фактът, че при тях липсват генетично променени сортове, което намалява административното бреме за производителите.

Вносът в Китай на фуражни съставки, които не се произвеждат от зърнени култури, също е нараснал спрямо миналата година, сочат митническите данни. Експертите обясняват големите количества внесена маниока с високите вътрешни цени на царевицата, тъй като за производителите на фуражи и заводите за производство на етанола тя се оказва по-евтина алтернатива. Вносът на сушен грах, използван като източник на протеин във фуражите, продължава да регистрира нови максимуми. 

Спадът в котировките на царевицата по международните борси се ускорява
9889
 

Последни материали
Виж
След като още толкова бяха внесени при мито от 5 на сто само за 6 седмици
Турция въведе безмитна квота от 1 милион тона за внос на царевица
Посетителите ще могат да опитат магарешко и кобилешко сирене
Във Враца за пръв път честват празник на родното сирене и млечни продукти
В язовир във Варненско заловиха нарушител при изваждането на хрилни мрежи
Извадиха поредните 550 метра бракониерски мрежи от бургаско езеро
Техни колеги обаче се отказаха заради субсидията за качествени плодове
Над 600 овощари от Кюстендилско искат обезщетение за измръзнала реколта
За нарушения при съхранение и за продукти без документи за произход
Спряха дейността на 2 обекта в София за търговия с храни на едро
С близо 39 млн. лв. се увеличава бюджетът за екоинвестиции по подмярка 4.2
Свързани материали
Виж
След като още толкова бяха внесени при мито от 5 на сто само за 6 седмици
Турция въведе безмитна квота от 1 милион тона за внос на царевица
Цените в Украйна продължават да растат благодарение и на доставките за Азия
Квотата за внос на царевица в Турция с ниско мито е почти изчерпана
Без думи
Българските добиви от царевица през 2024 г. са 280 кг дка, а в Испания – 1 180 кг
Царевицата в Украйна стана по-скъпа от хлебната пшеница
Седмичен обзор на пазара на зърно от Софийска стокова борса
Земеделските стопани вече са засели 2 млн. хектара пролетни зърнени и бобови култури
Украйна стабилно увеличава площите с пролетна пшеница
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини