Поевтиняването на суровия петрол с 20% за няколко дни увеличи значително натиска върху цените на селскостопанските култури, използвани в производството на биогорива, и по-конкретно на царевицата, съобщиха от украинския филиал на френската компания за търговия и превоз на селскостопански продукти GrainTrade, цитирани от електронното издание Oilworld. Лидер по спад се оказа царевицата в Европейския съюз, като фючърсите за седмица се понижиха с 9,3% до 237 евро за тон, докато за черноморската в Чикаго отчетоха намаление от 4,9% до 266,5 долара за тон, а за американската – 3,3% до 223 долара за тон, тъй като търговците се надяват на запазване на търсенето от производителите на етанол. В Украйна цените на царевицата в простанищата паднаха до 263-265 долара за тон, а заради поскъпването на националната валута цените в гривни се понижиха до 8000-8050 гривни за тон. Според анализатори на местни играчи на пазара причината е в относително слабото търсене и нарасналия брой предложения, както и в отмяната на митото върху вноса на царевица от САЩ в ЕС, коментират от местното електронно издание Elevatorist. „Това може да доведе до загуба за Украйна на определен брой купувачи”, цинират те специалистите. Според други обаче въздействието на това решение ще е слабо, тъй като ЕС не внася генетично променена царевица.
Същевременно ЕС забавя вноса на царевица покрай активизирането на продажбите от местните фермери, както и на фона на повишаването на прогнозите за реколтата от зърнената култура в Бразилия и високите цени в Украйна.
Търговците в Украйна се питат дали Китай ще поднови активните покупки наместната царевица, тъй като цената на борсата в Далиен през ноември се повиши с 12,5% до 2734 юана (429,19 долара по текущия курс – бел. ред.) за тон, а котировките за януарските фючърси в началото на седмицата достигнаха 2660 юана (417,5 долара) за тон. Интересът им е съвсем основателен, тъй като данни на китайските митници сочат, че страната е удвоила предишния рекорд във вноса на фуражни зърнени култури (царевица, сорго и ечемик) от селскостопанския сезон 2014-2015 г., като между октомври 2020 г. и септември 2021 г. той е достигнал 50,2 млн. тона, съобщи електронното издание Grain Central. Вносът на царевица и ечемик е достигнал нов рекорд, а при соргото е отчетено второ постижение за цялата история на наблюденията. Основните доставчици на царевица са били САЩ с 69% от цялото количество и Украйна с 29%, на ечемик – Канада (20%), Франция и Украйна (по 26%), а на сорго – САЩ (77%) и Аржентина (14%).
Анализаторите обясняват ръста на вноса на фуражно зърно в Китай с възстановяването на свиневъдния отрасъл в страната след африканската чума по свинете, което доведе до увеличаване на използването на царевица във фуражите и до поскъпването ѝ на вътрешния пазар и това вдигна рязко рентабилността на доставките от чужбина. За увеличаването на вноса на соргото и ечемика отново съдействаха по-високите цени на вътрешния пазар, както и фактът, че при тях липсват генетично променени сортове, което намалява административното бреме за производителите.
Вносът в Китай на фуражни съставки, които не се произвеждат от зърнени култури, също е нараснал спрямо миналата година, сочат митническите данни. Експертите обясняват големите количества внесена маниока с високите вътрешни цени на царевицата, тъй като за производителите на фуражи и заводите за производство на етанола тя се оказва по-евтина алтернатива. Вносът на сушен грах, използван като източник на протеин във фуражите, продължава да регистрира нови максимуми.