Начало » Пазари » Зърно

ЕК повиши рязко оценката за пшеничната реколта в ЕС

При царевицата корекцията е в обратната посока
Синор.БГ / 02.10.2021 г.
ЕК повиши рязко оценката за пшеничната реколта в ЕС

В редовния си месечен доклад за септември експерти на Европейската комисия преразгледаха рязко своята оценка за производството на пшеница в Европейския съюз през селскостопанския сезон 2021-2022 г., започнал на 1 юли, като я повишиха с цели 3,8 млн. тона спрямо направената месец по рано до 131 млн. тона. За сравнение – през миналия селскостопански сезон в ЕС бяха ожънати 117,1 млн. тона пшеница.

Прогнозата за износа на пшеница от ЕС за трети страни през сезона обаче е оставена на нивото от миналия месец – 30 млн. тона. Ако тя се оправдае, резултатът ще надхвърли с близо 9% изнесените през миналия сезон 27,4 млн. тона пшеница.

Колкото до търсенето на вътрешния пазар, експертите са понижили слабо предвиждането си спрямо направеното в края на август – с 200 хил. тона до 97 млн. тона. Ако се окажат прави, търсенето на пшеница в ЕС ще надхвърли показателя за миналия сезон от 93,6 млн. тона с близо 4%.

При така направените оценки запасите от пшеница в ЕС в края на сезона вече се очакват на ниво от 13,2 млн. тона – с почти 4 млн. тона повече от прогнозираните в края на август и с над 70% спрямо останалите в края на миналия сезон 7,7 млн. тона.

Експертите на ЕК коригираха рязко и предвиждането си за реколтата от царевица в ЕС през сезона, но в посока на понижение – с 2,2 млн. тона спрямо очакванията си през август до 68,8 млн. тона. Дори при това положение обаче реколтата от царевица в ЕС ще надхвърли с повече от 5% ожънатите през миналия сезон 65,3 млн. тона. Вътрешното потребление на царевица се прогнозира да нарасне със 700 хил. тона спрямо миналия сезон до 81 млн. тона, както и крайните запаси – с 1,5 млн. тона до 16,2 млн. тона.

ЕК повиши рязко оценката за пшеничната реколта в ЕС
9056
 

Последни материали
Виж
След рекордно за страната производство от над 1 милион тона
Годишните приходи от износа на риба от Турция гонят 2 милиарда долара
Преходните запаси и вътрешното производство дори ще осигурят износ
Индонезия забрани вноса на царевица, ориз и захар през 2026 година
Заедно с постепенното понижаване на температурите и достатъчната влага
Снегът в Украйна създава оптимални условия за закаляване на есенниците
2026 година е ключът за новото бъдеще
Променяй се или изчезваш: суровият урок за българските фермери
При спад от 1 на сто в използваните в сектора стоки и услуги
Селскостопанската продукция в ЕС е поскъпнала с 3 на сто за година
Сривът при царевицата е двойно по-голям от този при пшеницата
Износът на зърно от Украйна намаля с близо 30 на сто за половин сезон
Свързани материали
Виж
Заедно с постепенното понижаване на температурите и достатъчната влага
Снегът в Украйна създава оптимални условия за закаляване на есенниците
При спад от 1 на сто в използваните в сектора стоки и услуги
Селскостопанската продукция в ЕС е поскъпнала с 3 на сто за година
Намалява се административната тежест за операторите в бранша
Отложиха влизането в сила на промени в регламента на ЕС за обезлесяването
Честит Васильовден!
Да е здрава, мирна и плодородна 2026 година!
Над 2,2 милиона хектара са засети с пшеница, с ечемик – над 500 000
Фермерите в Румъния засяха рекордни площи с есенна рапица
НСИ
Срив в залесяването на нови гори през 2023-а и 2024 година
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини