Начало » Пазари » Зърно

Експортният потенциал на Русия при износа на пшеница пада с 5 млн. т

Руско и украинско хлебно зърно се търгува по $295-300/т
Синор.БГ / 25.08.2021 г.
Експортният потенциал на Русия при износа на пшеница пада с 5 млн. т

Службата за външните пазари към Министерството на земеделието на САЩ (FAS USDA) прогнозира през юли, че общият експортен потенциал на Русия, Украйна и Казахстан през новата 2021/22 маркетингова година  ще нарасне с респектиращите 5,5 млн.т и ще достигне рекордните 68,5 млн.т,  което с 300 хил. т надхвърля предишния  исторически връх регистриран през 2017/18 г. Преди десетина дни рекордната прогноза беше отменена и сведена до 65,7 млн.т поради компрометираната руска реколта. В новата редакция на глобалния баланс USDA оценява руската реколта от пшеница през 2021 г. само на около  72,5 млн.т, в сравнение с 85-86 млн.т прогнозирани през юни-юли. Прогнозата за руския експортен потенциал при износа на пшеница  е намалена с драстичните 5 млн.т - до 35 млн.т, в сравнение с 40 млн.т, очаквани допреди един месец и 38,5 млн.т, натоварени за международния пазар праз 2020/21 маркетингова година (юли-юни). Съгласно оперативните отчетни данни на руските фитосанитарни власти (Россельхознадзор) през периода 1 юли – 19 август 2021 г. Русия натовари за износ 4,6 млн.т пшеница, с 21 на сто по-малко в сравнение със същия период на предходния сезон. 

Цените на мелничарската пшеница в Париж са най-високи от декември 2013 г. насам

Износът на пшеница от Украйна обаче се очаква да нарасне с 6,7 млн.т в сравнение с миналогодишното равнище – до 23,5 млн.т, с 2,5 млн.т повече от юлската прогноза.     

Влошаването на перспективите за производството и износа на пшеница в Русия беше основната причина за рязкото поскъпване на мелничарското зърно на международните пазари и най-вече на пазара в черноморския регион.

Търговските източници отбелязват, че въпреки отстъплението на цените на пшеницата в САЩ и Евросъюза от пиковите  нива продавачите на руска и украинска пшеница продължават да поддържат много високи стойности – около $295-300/т FOB при товарене от дълбоководни черноморски пристанища по данни на IKAR  и Sovecon от 24 август 2021 г.

Експортният потенциал на Русия при износа на пшеница пада с 5 млн. т
9940
 

Последни материали
Виж
Без ясно очертана тенденция при цените спрямо предишни процедури
Южна Корея закупи на търгове фуражна царевица и хлебна пшеница
Програма на служебния министър
Първи задачи в МЗХ: Инспекции на „магазините за хората“ и одит на горските предприятия
Доставките за Полша обаче са нараснали до рекординте нива от 2022 година
Слабата миналогодишна реколта натисна износа на малини от Украйна
Квелекс® – гъвкавост в приложението за максимален контрол над плевелите
През втората половина на настоящия селскостопански сезон
Доставките на аржентински слънчоглед у нас вдигат вноса и преработката му в ЕС
Унгария съкращава срока за подпомагане на млечни крави заради кризата на пазара
Свързани материали
Виж
Седмичен обзор на зърнените пазари от Софийска стокова борса
Седмичен обзор на зърнените пазари от ССБ
Достъпът до Sinor.bg е затруднен поради засилен интерес от читатели, извиняваме се за неудобството
Големите запаси от пшеница компенсират опасенията, свързани със състоянието на есенниците в Русия и САЩ
Съотношението между запасите и потреблението на зърнено в света е на път да достигне най-високото си ниво от 2001 година
Обзор на зърнения пазар от Софийска стокова борса
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини