Предприемчивостта на българина е пословична, особено, когато администрацията не пречи, а му помага. Затова и в Добринище една от най-големите животновъдни ферми, преобладаващата част от млечните крави на която се отглеждат оборно, от няколко години прилага и планинско земеделие.
Още след като снегът по високите части на Пирин започне да се топи през май, стопаните изкарват част от стадото в планината. И там кравите остават до есента, като животните са на свободна паша и малко преди зимата, те сами се прибират при основното стадо, когато студът ги принуди, разказват стопаните. В околността има още около пет села, около които млади хора биха могли да развиват пасторално животновъдство.
В случая с Добринище стадото е без пастир, но, ако този вид фермерство се насърчи, местни предприемчиви хора биха могли да изкарват прехраната си и с животновъдство. Защото на този етап основният поминът в този регион остава туризмът.
Помощта до момента се ползва от малко фермери
Пашата под хижа „Безбог” е в изобилие, независимо че надморската височина е около 2 хиляди метра. В областта има високопланински ливади и зелена паша с билкови треви, достатъчна за породите крави, а и за дребния добитък. Въпросът е как бизнесът да бъде организиран, така че дребните стопани да могат на място да преработват млякото, добито от високопланинската паша.