Представители на овощарски компании от всички региони на Молдова съобщават, че през тази година в много от градините се наблюдава ясно ефектът от периодичността в плододаването – там, където през миналата година реколтата е била богата, през тази е значително по-слаба, и обратно, след малка миналогодишна реколта през тази година се очертава силна, коментират от електронното издание EastFruit. На голяма част от сливовите масиви обаче се отразява силният стрес от сушата от 2019 и 2020 г. и това вещае реколта с около 20-30% по-слаба от миналогодишната.
Експерти припомнят, че от 22,7 хил. хектара градини със сливи в Молдова през миналата година бяха получени едва 65 хил. тона, докато през 2019 г. реколтата бе 109 хил. тона, а през 2018 г. – 133 хил. тона.
Очертаващият се спад на добивите от сливи в Молдова през тази година се компенсира от доста високото качество на плодовете и благодарение на дъждовете в началото на лятото те са сравнително едри, сочат наблюдения на експерта на Федерацията на селскостопанските производители в Молдова (FARM) Андрей Збанкъ. Няма особени притеснения и по отношение на състоянието им, тъй като голяма част от масивите бяха пощадени от болести.
В края на тази седмица овощарите в южна и централна Молдова ще започнат прибирането на реколтата на сливите от ранните сортове като Чачакска ранна. Първите набрани количества ще бъдат насочени основно към вътрешния пазар. Фермери споделят, че приемливата за тях цена на едро в началото на сезона ще бъде в рамките на 12-20 леи (0,66-1,11 долара) за килограм с опаковка и ДДС, което е с около 50% повече от началото на миналия сезон. Високите очаквания за цените на търсене се свързват донякъде с лошите прогнози за реколатта от сливи през тази година в редица държави-членки на Европейския съюз.