Представители на част от браншовите организации в сектора на плодовете и зеленчуците настояват спешно да бъдат преразгледани правилата при отпускане на държавната помощ за настъпили застрахователни събития, защото сега действащата практика ощетява земеделците. Това съобщи за Синор.бг председателят на Националната асоциация на картофопроизводителите Тодор Джиков, който заедно със свои колеги ще депозира предложение в министерството на земеделието за тристранна среща със застрахователните компании и администрацията.
Браншът настоява размерът на обезщетенията да се определя от разходите за производството за различните култури. В момента тези обезщетения са еднакви – 500 лева на декар, и те важат, както при зеленчуци със себестойност от 300 лв. на дка, така и за картофите, където себестойността е 1 600 лв., припомни Джиков.
„Падналите градушки напоследък ясно показват, че природните аномалии зачестяват. Затова и застраховката на щетите би трябвало да покрива поне частично разходите. При последните градушки колега от Трънско, който произвежда 900 декара с картофи, е пострала изключително сериозно, но при системата на подпомагане обезщетението ще бъде силно ограничено”, коментира председателят на асоциацията.
„За съжаления отново сметката я плаща само земеделският производител. В асоциациите постъпват жалби, на които от администрацията ни отговарят „търсете правата си във съда”.
Питаме тогава каква е ролята на държавата в лицето на МЗХГ , защото, когато даваш едни милиони на застрахователните компании, би трябвало да контролираш и процеса”, пише Джиков в писмо до медиите. И задава следните въпроси” „Кой взима държавната помощ, защо я взима и коректно ли си върши работата. И най-важното какъв е ефектът при земеделския производител от тази държавна помощ. Иначе прилича отново на придобилите напоследък масови корупционни практики държавата да раздава авансово едни държавни пари на частни дружества за мерси”.
Това, което браншовиците искат, е министерството на земеделието прави проверки на място на застрахователите и ако се окаже, че те са ощетили земеделците, държавата да си върне всичките пари плюс неустойка и прекратяване на договора.
Очевидно, че служебният кабинет ще има да решава още една нелека задачка, наследена от предишното управление.
Припомняме, че максималният размер на подкрепата, която може да получи един фермер, който отглежда овощни, зеленчукови, етерично-маслени култури и тютюн е до 65% от стойността на застрахователната премия. Сумата за подпомагане e до 195 лв./ха при размер на застрахователната премия от 300 лв./ха.
За ъпрви път от тази година в списъка се включват и застраховки на зърнени (пшеница, ечемик и царевица) и маслодайни култури (слънчоглед и рапица), които могат да получат до 35% от стойността на застрахователната премия. Размерът на подпомагане е до 21 лв./ха при размер на застрахователната премия от 60 лв./ха.