От 1 юли в Русия влезе в сила по-висока ставка на митото върху износа на слънчоглед, изчислявана на 50% от митническата стойност, но не по-малко от 320 долара на тон, при 30%, но не по-малко от 165 долара на тон досега, съобщи ТАСС. Същевременно митото върху износа на рапица остава на досегашното си ниво, което бе еднакво с това на слънчогледа, докато за соята ставката за износа намалява до 20%, но не по-малко от 100 долара за тон. Решението за размера на ставките бе взето през април и вписано в постановление на правителството на страната №803 от 27 май тази година, като срокът им на действие е определен до 31 август 2022 г.
От правителството на Русия посочват, че понижаването на ставката на митото върху износа на соя с 10 процентни пункта от една страна ще даде възможност на фермерите да насочват част от продукцията си за износ, а от друга страна ще запази пречките пред повишаването на цената ѝ на вътрешния пазар. Оттам смятат, че промяната на ставките на митата върху износа на маслодайни култури от страната ще помогне за поддържането на баланса на вътрешния пазар за тях и за продуктите от преработката им. От пресцентъра на министерството на икономическото развитие на Русия уточниха, че нивото на митата върху износа на слънчоглед и рапица ще помогне за удържането на потребителските цени на продуктите в хранителната, сладкарската, хлебопекарната, консервната, млечната и фуражната промишленост. Колкото до понижаването на митото за соята, то е насочено към привличането на допълнителни инвестиции в преработката ѝ и за възстановяването на дейността на вече съществуващите. „Стимулирането на преработката на соята е необходимо за осигуряването на животновъдния бранш с високопротеинови фуражи и за запазване на стабилното ниво на цените на селскостопанската продукция (месо, яйца, млечни продукти и т. н.)”, изтъкват от министерството.
Според генералния директор на пуската компания за пазарни анализи и прогнози „ПроЗерно” Владимир Петриченко обаче ставката на митото върху износа на слънчоглед в момента вече е такава, че износът на културата е нереалистичен с изключение на Казахстан и може би Беларус. „Казахстан влиза в Митническия съюз, освен това страната не е предприела същите мерки като Русия. Затова не трябва да се изключва „сив” износ през Казахстан”, коментира Петриченко за електронното издание „Агроинвестор”.
По думите му цената на слънчогледа ще се определя от тази на олиото. „Ако погледнем цената на търсене на слънчогледа например на пазара за износ в Украйна, там тя е около 720 долара за тон. Износителите обаче няма да успеят да преодолеят това ниво, като имаме предвид митото. Цената ще бъде посочена от преработващите предприятия”, категоричен е той. През работната седмица от 21 до 25 слънчогледът в Русия поевтиня с 855 рубли (11,36 долара по текущия курс – бел. ред.) на тон до 46 хил. рубли (625,92 долара) за тон, а в началото на миналия месец той струваше около 53 200 рубли (723,89 долара) за тон.
Прогноза на компанията за пазарни анализи и прогнози Refinitiv (бившият отдел за финанси и анализи в „Ройтерс”, в който агенцията държи дял от 45% - бел. ред.) сочи, че очакваната богата реколта от слънчоглед в Русия е още един фактор за натиск върху цените заедно с митата върху износа както на маслодайната култура, така и на олиото. Според генералния директор на руския Институт за конюнктурата на селскостопанските пазари Димтрий Рилко реколтата от слънчоглед в Русия през тази година ще достигне 16,1 млн. тона. Петриченко пък вече очаква 15,1-15,2 млн. тона при прогнозирани от него досега 15,5 млн. тона. И в двата случая обаче реколтата от слънчоглед в Русия ще бъде поне с 10% по-голяма от миналогодишната.