Начало » Новини » Коментари
28.06.2021 г.

За 12 работни дни ще се оценяват проектите по подмярка 6.4.1, обещават от фонд „Земеделие”

Екшън плана на фонд
За 12 работни дни ще се оценяват проектите по подмярка 6.4.1, обещават от фонд „Земеделие”

sinor

Според Плана с мерки за подобряване дейността на фонд „Земеделие”, разработен от новото ръководство на ведомството, до 15 октомври тази година ще бъдат разгледани и оценени всичките 416 проекта от Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 (ПРСР) и Програмата за морско дело и рибарство (ПМДР) 2014-2020, чието разглеждане беше забавено с месеци от досегашното управление. Самият екшън план ще бъде представен днес на министерството на земеделието, така че обещаваната прозрачност от страна на администрацията да стане реалност.

Първата част на екшън плана

В първия текст ви запознахме с мерките, целящи да преодолеят блокирането на проектите по подхода ЛИДЕР. Във втората част представяме предложенията , които са част от одобрените процедури на стратегиите за Воденото от общностите местно развитие (ВОМР) и съответните проекти на Местните иницативни групи (МИГ).

Според екшън плана до 15 октомври трябва да бъдат разгледани и оценени всичките 416 забавени проектни предложения.

Администрацията е направила и следният график , като за проектите по подмярка 4.1 се дават 4 работни дни за обработка до уведомителното писмо, 2 дни е времето за обработка след получен отговор до писмо за одобрение и още 2 дни - за сключване на договора. Или общо 8 дни за трите процедури.

При обработка на проектите по подмярка 4.2 времето за обработка до уведомителното писмо е пет работни дни, три дни се дава за обработка след получен отговор до писмо за одобрение и два дни – за сключване на договора. Общо процедурите ще отнемат 10 дни.

Най-голяма е продължителността при разглеждането на процедурите по подмярка 6.4.1 – 12 работни дни. Времето за обработка до уведомителното писмо е седем работни дни, за обработка след получен отговор до писмо за одобрение – три дни и за сключване на сделка – 2 дни.

По подмерките 7.2, 7.5 и 7.6, както и за останалите мерки, по които иза забавяне, сроковете са съответно 4 дни за обработка до уведомителното писмо и по два дни – за обработка след получен отговор до писмо за одобрение и за сключване на договори.

За да се ускори работата по забавянето, се увеличава административният капацитет, като се обособяват общо 76 работни екипа или общо 152 служители, които ще бъдат координирани от отдел „ПСВОМР“ в ЦУ - от отдел „ПСМП“ на ОД на ДФ Земеделие – 40 служители и от отдел „РРА“ на ОД на ДФ „Земеделие“ – 112 служители.

До 30 юни т.г ще бъде издадена заповед за възлагане на задачи по подмярка 19.2 на 246 служители от отдел ПСМП и отдел РРА на ОД ДФЗ , които ще обработват забавените процедури и проектни предложения. До 6 юли други 179 служители ще преминат обучение и тест по възложените им задачи.

Фонд „Земеделие” ще публикува на сайта си и в eufunds.bg „Ръководство на бенефициента“, предназначено за бенефициентите, които изпълняват договори за безвъзмездна финансова помощ по Програма за развитие на селските райони 2014-2020 г. Целта е да улесни фермерите за техните основни права и задължения, за да се осигури ефективно техническо и финансово изпълнение на договора за безвъзмездна финансова помощ (накратко договора).

Оперативното ръководството ще опише процедурите, като за целта са представени и следните стъпки за изпълнение на договорите:

- Изменения в договорите за безвъзмездна финансова помощ;

- Спазване на условията на договора за безвъзмездна финансова помощ;

- Отчитане на напредъка при изпълнение на договорите за безвъзмездна финансова помощ;

- Комуникация със съответните институции;

- Провеждане на процедури за определяне на изпълнител и изпълнение на договори с  изпълнители;

- Документооборот и поддържане на система за съхраняване на информацията по договорите за безвъзмездна финансова помощ;

Срокът за изпълнение на нередности по по-горните точки е 29 юни тази година, тоест - утре.

Всички уведомителни писма за непълноти и неясноти (по отношение на подадени молби за анекси, тръжни процедури, запитвания, проекти през МИГ и заявки/искания за плащане) ще съдържат имена и контакти на експертите, които ги обработват, с цел максимална публичност и прозрачност, както и възможност да бъдат обсъждани въпроси и неясноти от страна на кандидати/бенефициенти. Това вече е изпълнено.

От днес, 28 юни ще бъдат открити нови четири „горещи“ телефонни линии за фермерите – две, от които ще отговарят за дирекция „ДПМРСР“ и две за дирекция „ОППМРСР“. Когато кандидат/бенефициент се свърже на „горещия“ телефон на съответната дирекция следва да предостави информация относно проекта или съответна преписка, по която желае да получи разяснения. С цел максимална оперативност и достоверност на информацията, в рамките на до 3 работни дни с кандидата ще се свърже експертът, обработващ преписката, а в случай, че желае да проведе среща на място, то всеки петък ще бъде „ДЕН НА ОТВОРЕНИТЕ ВРАТИ“ в ДФ „ЗЕМЕДЕЛИЕ“. Предварително ще трябва да се уговори датата и часът, като се предостави име, УРН, ИД № на проекта и темата, която ще бъде разисквана. Всички обаждания и срещи ще бъдат описвани в нарочен регистър на дирекция „ДПМРСР“ и „ОППМРСР“.

С цел максимална публичност и прозрачност за работата на ДФ „Земеделие“ на регулярна база ще се изпраща информационен бюлетин на електронните пощи на всички кандидати/бенефициенти с информация за напредъка по подмерките. Информацията ще обхваща текущото състояние на всеки прием, както и обработката на анексите по подмерки. Информационния бюлетин ще бъде качен и на електронната страница на ДФ „Земеделие“ и ще се актуализира на всеки две седмици. Срокът за изпълнение на тази задача е постоянен.

По двата ресора „Селскостопански пазарни механизми" и „Инвестиционни схеми за подпомагане" всички планови дейности са в рамките на индикативните графици. Договорен е нов прием за 2021 г. по мярка „Преструктуриране и конверсия на лозя“ поради наличие на остатъчен бюджет от над 4 млн. лв. Предстои подписване на 42 договора  по Мярка „Инвестиции в предприятия “.

Ето и какви дейности са заложени за развитие по казуси с изчакващи обработка заявки:

-   Доклад от работата на комисия, в който е извършен анализ на цялостното участие на Ню Проджектс Консулт“ ЕООД по схеми „Училищен плод“ и „Училищно мляко“ за учебните 2018/2019 и 2019/2020 години и свързаните с това казуси, както и са описани предложения за последващи действия, и съответно са взети решения за част от тях.

По отношение на дейността на „Техническия инспекторат" и дирекция „Краткосрочни схеми за подпомагане", извършана в периода 2020 г., от фонда отчитат, че до 11 юни 2021 г. дирекция „Технически инспекторат“ е извършила общо 24 884 хиляди проверки по всички схеми и мерки, като в това число 2 671 броя за 2021 г.

От началото на годината са разгледани 156 броя жалби  от отдел „Контролни проверки“ и 91 броя от отдел „Дистанционно проучване“.

Дирекцията участва в работна група съвместно с МЗХГ по контрола на обвързаната подкрепа, съгласно чл.31, т.3 от Наредба 3, както и в работна група във връзка с разглеждане на възражения по обвързана подкрепа за плодове и зеленчуци;

В кратък аспект предстои:

* провеждане на работна среща с началник отделите на РТИ преди старта на кампания по директни плащания.

* годишно обучение на дирекцията преди старта на кампанията по активни проверки на място по схеми и мерки за директни плащания

* стартиране на кампания по директни плащания;

Какво се предвижда в работата на дирекциите „Директни плащания на площ“ и „Информационни технологии“?

Системата на ДФЗ – РА се състои от публична част (предоставяща информация за свободен достъп) и персонална част, достъпна след извършване на регистрация на профил от страна на земеделски стопани или упълномощени лица.

Към настоящият момент в Системата за електронно управлнеие СЕУ са одобрени 22 580 бр. заявки за достъп на външни потребители, чрез които е осигурен достъп информация до масивите от данни по заявленията на 28 299 бр. бенефициенти на ДФЗ.

Чрез различните функционалности в системата е осигурен достъп до широк спектър на земеделските стопани от данни, свързани с администрирането на подадените от тях заявления по директни плащания, в това число и предоставяне от тяхна страна на регистрирани по електронен път данни за заявления за участие по чл. 1 от Наредба №5 от 2009 г. за условията и реда за подаване на заявления по схеми и мерки в Системата за електронни услуги (СЕУ) на Държавен фонд „Земеделие“.

Най-голям интерес от страна на кандидатите за подпомагане се наблюдава към следните модули в СЕУ:

1. Възможността за изтегляне по електронен път на цифрови данни за декларирани парцели и фермерски блокове и списъци на карти (от подадените заявления);

2. Получаване на уведомителни писма – подписани по електронен път;

3. Извършване на справки по отношение на констатирани двойно декларирани площи, състояние на заявления с ИСАК, данни от ИАСРЖ и Национални паркове по смисъла на ЗЗТ, информация за пресичания на КИ с Декларирани БЗС и др.;

4. Генериране на възражения за декларирани парцели с разлики спрямо слой "Площи допустими за подпомагане" и слой "Физически блокове";

5. Извършване на справки за оторизирани суми по направление Директни плащания (в лева) и извършени плащания по направление Директни плащания (в лева)

За дасе развие системата и да се подобри комуникацията със земеделските стопани, фонд „Земеделие“ предвижда разработка на допълнителни функционалности в системата за електронни услуги свързани с директните плащания в личните профили на кандидатите и публичната й част:

1. Визуализиране в СЕУ на подробна информация относно формирането на подпомагането по отделните схеми и мерки от единното заявление, в това число – размер на санкциите, редукциите и намаленията (като допълнение към справката за Оторизирани суми по направление Директни плащания (в лева)).

2. С цел фермерите да получат по добра информираност относно основните етапи при обработката на заявленията им, ще бъдат публикувани данни относно извършваните проверки по всяко едно заявление (вкл. административни проверки, проверки на място и такива чрез осъществени чрез методи за дистанционен контрол);

3. Публикуване на данни с резултатите от извършените проверки на място по заявленията на кандидатите извършени от дирекция „Технически инспекторат“ при ДФЗ –РА;

4. Своевременно публикуване на информация за установени опожарени земеделски площи, в това число и получени в резултат от взаимодействието на ДФЗ - РА с други институции и организации.

(Втора част на екшън плана на фонд "Земеделие"_

За 12 работни дни ще се оценяват проектите по подмярка 6.4.1, обещават от фонд „Земеделие”
10860
 

Последни материали
Виж
Старите сортове
Въпроси към МЗХ къде е националната генна банка на България
Проверки
Проверка на БАБХ опровергава сигнал за вредни шоколади на пазара
Пукнатини в кората на дърветата – причини и мерки
Сдружаване
БФС учреди Северозападен аграрен съюз във Враца
Леща по индийски
Слънчогледът ще поскъпва в Украйна
Свързани материали
Виж
Бюджетът по процедурата е 53 млн. лв.
162 проекта за близо 70 млн. лв. по подмярка 4.2. минават на следващ етап
Интервенцията ОПДУ
ДФЗ преведе 584 716 777 лв. на площ в подкрепа на доходите
ДФЗ преведе парите за агроекология и биоземеделие
ДФЗ изплати 122 млн. лв. обвързана подкрепа на 11 883 животновъди
1 147 стопани получиха подкрепата
ДФЗ изплати над 10,6 млн. лв. помощ за напояване
ДФЗ
Вече може да заявите документи по двете интервенции – Еко-ЗВПП и Еко-НИП
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини