Начало » Пазари » Маслодайни култури
14.06.2021 г.

Оптимистични перспективи за производство на рапично семе в света

Добивът от рапица в ЕС през 2021 г. скача с близо 1 млн.т
Оптимистични перспективи за производство на рапично семе в света

На 10 юни Министерството на земеделието на САЩ (USDA) оповести втората си прогноза за състоянието на баланса на зърнени храни и маслодайни семена в света през 2021/22 г.  В новата редакция на баланса водещите експерти предвиждат рекордно производство на маслодайни култури в глобален мащаб, като спрямо майските разчети оценката за световния добив е увеличена с 540 хил. тона, от 632,32 млн.т на 632,86 млн.т, а това е с над 32 млн.т повече в сравнение с текущия сезон.

Прави впечатление, че за разлика от предишните няколко години перспективите за световното производство на рапица изглеждат доста оптимистично – 74,10 млн.т, а това е  с близо 1 млн.т повече, в сравнение с първата майска прогноза и с респектиращите 2,7 млн.т над резултата от 2020/21 г.

Производство на маслодайни семена в света (млн.т) вижте таблицата като последвате линка!

Експертите отбелязват, че за очертаващото се увеличение на световния добив през 2021 г.  с най-големия принос са държавите от Канада и Евросъюза. Според юнската прогноза на Службата за външни пазари към Министeрството на земеделието на САЩ (FAS USDA) в Канада се очаква увеличение на производството с 1,5 млн.т, от  19,0 млн. до 20,5 млн.т. Новата  реколта от рапица в EС през 2021 г.  ще възлезе на 17,2 млн.т,  с 900 хил.т повече в сравнение с 2020/21 г. и с 2,0 млн.т повече спрямо 2019/20 г.  

При почти непроменени в сравнение с миналогодишното равнище площи увеличението на производството на рапично семе в ЕС се очаква  главно в резултат на по-високите  от досегашните добиви. Средният добив от рапица в ЕС ще възлезе на 3.31 тона на хектар, което е с 4% повече от очакваните  миналия месец, с 5 на сто  повече спрямо миналата година и с 8% над средното равнище за последните 5 години. Както при пшеницата така и при рапичното семе майските валежи бяха много благоприятни за развитие на новата реколта. Рапицата обикновено цъфти през април и май, но студеният април и по-хладният от обичайното май  ще забавят прибирането със седем до десет дни.  Но това не е проблем, още повече, че дъждът и по-ниските температури  през май развеяха опасенията за евентуални значими щети по реколтата  от  необичайно сухото време през пролетта.

Най-големите позитивни промени в прогнозите в сравнение с майския доклад се  отчитат в Германия с увеличение  от 300 хил. т -  до 3,7 млн.т, които осигуряват  на Германия  първо място в ЕС. Франция е на второ място с 3,3 млн.т  Третият водещ производител в ЕС, Полша, се очаква да произведе 2,9 млн.т рапично семе, което е с  200 хил. тона повече от майската прогноза.

В доклада на FAS USDA изрично се отбелязва, че резултата за ЕС можеше да бъде значително по добър, но  „забраната на ЕС за ефективните неоникотиноидни инсектициди продължава да потиска производството на рапица в региона”.

Оптимистични перспективи за производство на рапично семе в света
14209
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Актуални данни за болестите и неприятелите
Заради сушата пшеницата е на втори лист, а ранната рапица – фаза „розетка“
Приключи сеитбата на зимна рапица
Ход на есенната сеитбата в Украйна
Доверете се отново на Галера™ Супер - Най-широкоспектърният вегетационен хербицид срещу широколистни плевели в маслодайна рапица
Статистика към 6 септември
За два месеца износът на пшеница надхвърли 1,8 милиона тона
Китай разследва дъмпинг с канадска рапица, фютчърсите реагираха
Белкар™ - Революцията в борбата с кръстоцветни плевели при рапица
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини