Начало » Пазари » Маслодайни култури
03.06.2021 г.

Липсата на търсене срина цената на слънчогледа в Украйна

Надеждите на фермерите са в подобряване на положението в Индия
Липсата на търсене срина цената на слънчогледа в Украйна

Изненадите на пазара на слънчоглед в Украйна продължават, констатират от местния филиал н на френската компания за търговия и превоз на селскостопански продукти GrainTrade, цитирани от електронното издание Oilworld. В края на селскостопанския сезон неочаквано бе установено, че на никой не му трябва скъп слънчоглед и почти всички преработващи компании прекратиха покупките, тъй като не успяват да продадат запасите си от олио на настоящите високи цени. Поради това през май изкупните цени на слънчогледа с доставка до завод се сринаха с 20-25% до 20 000 – 20500 гривни (730-750 долара) за тон. Ако нърсенетето на слънчогледово олио не се възстанови, цените могат да паднат и до 18 000 – 19 000 гривни (660-695 долара) за тон. Преработващите предприятия ще подновят покупките на останалите малки количества слънчоглед от производителите само след продажбата на наличното олио, при това повечето планират първоначално да се заемат с рапицата от новата реколта, която скоро ще излезе на пазара.

Междувременно цените на предлагане на произведеното в Украйна олио с доставка през юни и юли паднаха до тримесечен минимум от 1450-1480 долара за тон FOB, но купувачите са малко и не търсят над 1270-1300 долара за тон FOB. Най-силно е търсенето на олио с доставка от новата реколта, като там цените са на нива 1150-1200 долара за тон FOB. Очакванията са през тази седмица търсенето да нарасне с подобряването на положението с коронавируса в Индия, още повече, че правителството на страната повиши базовите вносни цени на палмовото и соевото масло, а това облагодетелства продажбите на слънчогледово олио. По информация на „Ройтерс” увеличението при нерафинираното и рафинираното палмово масло е минимално – с по 3 долара на тон до съответно 1222 и 1245 долара за тон, но при соевото е съществена – до 1452 от 1333 долара за тон. Базовите цени се използват за изчесляването на вносните мита за съответните продукти и се преразглеждат на всеки 2 седмици.

Ако очакванията на анализаторите се оправдаят и Индия се включи по-активно на пазара на слънчогледово олио, възможно е това да пресече и спада на цените на слънчогледа в Украйна, особено като се вземе предвид, че цените на рапицата от новата реколта в пристанищата остават на високото ниво от 600-630 долара за тон.

През първите 4 месеца на годината фермерите в Украйна са свили продажбите на слънчоглед спрямо същия период на миналата година до 2,055 млн. тона от 2,781 млн. тона, но при над двукратен ръст на цените до средно 18 943,8 гривни (693 долара) за тон без ДДС и транспортни разходи от 8727,4 гривин (319 долара) за тон, сочат данни на украинската Държавна статистическа служба, цитирани от електронното издание Агро Перспектива

Липсата на търсене срина цената на слънчогледа в Украйна
15925
 

Последни материали
Виж
Старите сортове
Въпроси към МЗХ къде е националната генна банка на България
Проверки
Проверка на БАБХ опровергава сигнал за вредни шоколади на пазара
Пукнатини в кората на дърветата – причини и мерки
Сдружаване
БФС учреди Северозападен аграрен съюз във Враца
Леща по индийски
Слънчогледът ще поскъпва в Украйна
Свързани материали
Виж
Слънчогледът ще поскъпва в Украйна
Ръстът е сдържан от поевтиняването на културата на международните пазари
Изкупните цени на царевицата в Украйна продължават да се повишават
Въпреки намалелия износ като цяло за трети пореден месец през ноември
Украйна увеличава доставките на рапица за ЕС през сезона
Заради силната конкуренция от преработващите заводи за малката реколта
Ябълките за износ от Украйна поскъпнаха рязко през сезона
По-оптимистични оценки за слънчогледовите реколти в Русия и Украйна
Украйна въведе минимални експортни цени за мед, зърнени храни, маслодайни семена и растителни масла
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини