Начало » Пазари » Маслодайни култури
06.05.2021 г.

Рапицата поскъпва на фона на празните складове и очертаващи се слаби реколти

Само за 2 години световните запаси са намалели наполовина
Рапицата поскъпва на фона на празните складове и очертаващи се слаби реколти

Както в Европейския съюз, така и на международните пазари рапицата поскъпна до нерегистрирани досега нива, а цените за новата реколта също се повишават, коментират от електроното издание AgrarHeute. Причините за все по-високите цени са няколко и се подклаждат взаимно, а в крайна сметка всичко се свежда до изключително силния недостиг на маслодайната култура. В ЕС, Канада и останалите основни държави-износителки почти няма какво да се купи до новата реколта, тъй като липсват налични количества. След лошата реколта през миналата година и бума в износа през първата половина на настоящия селскостопански сезон, започнал на 1 юли, световният пазар и складовете с рапица опустяха. Оценки на министерството на селското стопанство на САЩ сочат, че световните запаси от рапица са намалели почти наполовина само за 2 години.

Време е за избор на хербицид при рапица

На всичко отгоре вече са налице признаци за още една слаба реколта в ЕС и евентуално и в Канада. В някои европейски региони студовете през април се отразиха тежко на рапицата, затова Европейската агенция за наблюдение на селскостопанските ресурси (MARS) понижи очакванията си за реколтата. В края на април ЕК също коригира прогнозата си за реколтата през тази година в посока на понижение с около 300 хил. тона до едва 16,46 млн. тона. Това означава, че фермерите в ЕС ще приберат почти толкова рапица, колкото и през миналата година (16,3 млн. тона). За сравнение – между 2014 и 2018 г. реколтите бяха от 18 до 22 млн. тона.

В големия световен износител на рапица Канада последната реколта бе относително слаба и голяма част от количествата за износ отдавна са реализирани, най-вече в Китай. Заради високите цени канадските фермери са продали на износителите от старната повече рапица през първите месеци на селскостопанския сезон, отколкото в предишни години – почти 11 млн. тона според оценки на министерството на селското стопанство на САЩ. Търговци коментират, че сега от канадските пристанища на практика няма какво да бъде изнесено, а до следващата реколта остават месеци. Анализатори пък отчетоха, че през април на канадски дилъри са продадени 2 партиди украинска рапица, което е необичайно и доказва недостига на рапица в Канада.

Световният износ на рапица постави рекорд за първото тримесечие

От министерството на селското стопанство на страната очакват площите с рапица за новата реколта да се разширят с около 300 хил. хектара до 8,7 млн. хектара. Канадските фермери обаче не садят рапица в момента, тъй като времето в прериите е студено и сухо. Това означава, че дори засетите вече семена няма да поникнат, както и че младите растения са подложени на силен стрес от студа и сушата.

При всички случаи заради слабата реколта във Франция и ЕС като цяло търсенето за внос в общността остава огромно, при това на пазар, където други големи вносители като Китай и Япония искат да купуват големи количества. Резултатът е очевиден – повишаннате на цените. В германското пристанище Хамбург в края на миналата седмица рапицата се предлагаше на 560 евро за тон. В Канада маслодайната култура продължава стремително да поскъпва и вече се котира на 909 канадски долара (573 евро) за тон за доставка през май. Новата канадска реколта също се продава със стабина надценка – 718 канадски долара за тон (451 евро). Цените за износ от Украйна, която е основен доставчик за пазара на ЕС, за 2 седмици скочиха със 100 евро и бяха изпратени от черноморските пристанища за реколрдните 632 долара (517 евро) за тон.

Рапицата поскъпва на фона на празните складове и очертаващи се слаби реколти
14400
 

Последни материали
Виж
Оторизирани са над 8 млн. лева
142 061 био пчелни семейства са заявени за подпомагане от 763 кандидати през 2024 г.
Почти 15 000 дка гори са опожарени върхово
Горските пожари през 2024 г. са засегнали площ от 170 000 дка в страната
ОИСР успешно приключи прегледа на политиките в българското земеделие
Очертаващият се недостиг от новата реколта в Украйна подкрепя цените
Германия разшири с над 2 на сто засетите площи с есенна рапица
Промени в последния момент
Отпада изискването да се заявяват правни основания за поливни площи
В агенцията за градушки те са 22%
482-ма пенсионери работят в администрациите към МЗХ
Свързани материали
Виж
Очертаващият се недостиг от новата реколта в Украйна подкрепя цените
Германия разшири с над 2 на сто засетите площи с есенна рапица
58 000 тона рапица пристигна във Варна
България е сред страните с най-голям принос за спада през януари и февруари
Преработката на маслодайни култури в ЕС намаля до 3-годишно дъно
Тази нощ пристига кораб с 58 000 тона канадска рапица във Варна
Какво ви съветват агрономите от Кортева
Стресът за културите е стрес и за стопаните – и често води до прибързани решения и грешки
Най-силните житни посеви полегнаха
Рапицата измръзна, но производителите са оптимисти, че ще се възстанови
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини