Повишението на цените на петрола и дефицитът в предлагането на палмово, соево, слънчогледово, рапично и лаурикови масла бяха основните фактори, провокирали продължителното ценовото рали на международните пазари на растителни масла.
На 11 март котировките на суровото слънчогледово масло в Ротердам достигнаха рекордните стойности от $1750/т, покачване с драстичните 420 долара в рамките само на един месец и с 1065 долара (!) в сравнение със същия период на миналата година. Цените в черноморския регион следваха международната конюнктура, като цената на суровото слънчогледово масло на украинския пазар към 12 март достигна рекордните $1680-1710/т FOB черноморско пристанище в сравнение с $1350/т FOB в началото на месеца и $640-660/т FOB на 12.03.20 г.
За поскъпването на слънчогледовото масло на европейските пазари през първата десетдневка на март допринесоха информациите, че Русия в началото на лятото може да въведе експортно мито при износа на слънчогледово семе в размер от 50 на сто, но не и по-малко от EUR 320 за тон.
През последните 3-4 дни в развитието на цените на стоките от слънчогледовия комплекс настъпи нов драматичен обрат, предизвикан от рязкото понижение на цените на рапичното семе, рапичното, соевото и палмовото масло на международния пазар. Като основни причини за ценовия стремителен спад търговците посочват дългоочакваните напоителни валежи в засегнатите от продължителна суша територии на Аржентина, увеличеното предлагане на руско слънчогледово масло за износ, поевтиняването на петрола и оптимистичните прогнози за производство на слънчогледово семе в ЕС през 2021 година.
Европейската организация на търговците със зърнени храни, маслодайни семена, растителни масла и шротове (COCERAL) прогнозира тези дни, че добивът от слънчогледово семе в ЕС-27 ще нарасне през 2021 г. със 7,2 на сто (630 хил тона) в сравнение с текущата стопанска година – до 9,94 млн.т.
На 17-18 март цената на продавачите на сурово слънчогледово масло в Ротердам спадна до 1640-1650/т, а на украинския пазар маслото поевтиня до $1540-1620 /т „купува-продава” FOB черноморско пристанище.
Игор Валентович