Държавната агенция „Електронно управление“, която е основният изпълнител на проектите по подмярка 7.3 за изграждане на широколентова инфраструктура в селата, няма да предоставя на фонд „Земеделие” изискуемите банкови гаранции за авансовите плащания по тези проекти, защото е невъзможно държавните структури да осигурят подобни гаранции. Това е записано в промените на наредба 4 от 2018 г. за условията и реда за изплащане, намаляване или отказ за изплащане, или за оттегляне на изплатената финансова помощ за мерките и подмерките по чл. 9б, т. 2 от Закона за подпомагане на земеделските производители, чийто проект е качен за обсъждане на интернет страницата на министерството на земеделието и по него ще се приемат становища до 29 март.
Приемът по тази мярка ще продължи до юни т.г.
В мотивите за тези промени се казва, че „условията за отпускане на авансово плащане, а именно – да се представи банкова гаранция или еквивалент на банкова гаранция (съгласно Закона за държавният дълг или решение на Министерския съвет) към настоящия момент са неизпълними… Предвид бюджета, с който агенцията за електронно управление разполага за капиталови разходи през 2021 г., осигуряването на подобни банкови гаранции е под въпрос“. Този мотив е приет от агроминистерството, още повече че според еврорегламент от 2014 година изискването за подобно обезпечение не се отнася за държавните структури.
Затова и в наредбата е записано, че „в случаите, когато бенефициент по подмярка 7.3. „Широколентова инфраструктура, включително нейното създаване, подобрение и разширяване, пасивна широколентова инфраструктура и мерки за достъп до решения чрез широколентова инфраструктура и електронно правителство“ от Програмата за развитие на селските райони за периода 2014 – 2020 г.“ е Държавната агенция „Електронно управление“, изисквенате за представяне на банкови гаранции няма да се прилагат.