Начало » Важно за фермера » Растениевъдство

България ще иска разрешение от ЕК за кризисни мерки в розопроизводството

Консултативен съвет
Синор.БГ / 26.02.2021 г.
България ще иска разрешение от ЕК за кризисни мерки в розопроизводството

Снимка: Архив

България ще отправи официално запитване към Европейската комисия за възможността за прилагане на кризисни мерки за подпомагане на розопроизводството, заяви министърът на земеделието Десислава Танева по време на видеоконферентното заседание на Консултативния съвет по маслодайната роза, проведено на 25 февруари.

По предложение на розопроизводителите, страната ни ще поиска да приложи мярката за необиране на розовия цвят. В момента е важно да се осигурят средства за намаляване на производството на маслодайна роза поради свитите международни парари и свръхпроизводството.

Според Танева "страната ни трябва да продължи да полага усилия и да запази розопроизводството като част от бранда, с който сме разпознаваеми по целия свят". Маслодайната роза попада в обхвата на прилагане на европейски мерки срещу смущения на пазара, предизвикани от значителни повишения или спадове в цените на вътрешните или външните. В подобни случаи ЕК има правомощия да приема делегирани актове, с които да въвежда мерки за справяне със съответната пазарна ситуация.

„За да приложим тази мярка в сектор „Розопроизводство“, трябва да представим мотивирана аргументация за това искане, която да включва анализ на пазара и причините, довели до смущенията в сектора“, каза още земеделският министър. И допълни, че след получаване на официален отговор от страна на ЕК за прилагането й, страната ни ще предприеме всички необходими действия за нейното своевременно стартиране.

Министърът поясни, че другата краткосрочна мярка е нотифициране на държавна помощ за подкрепа на производителите на първична земеделска продукция, каквито са и розопроизводителите. Подкрепата следва да бъде изразена в количествени измерения, а именно как COVID кризата е оказала въздействие върху производството на розовия цвят. Тази подкрепа може да бъде нотифицирана по Временната рамка, която е налична за страните членки на ЕС заради пандемията.

Към момента в Националния електронен регистър на розопроизводителите и розопреработвателите са вписани 2 894 земеделци, които отглеждат 45 хиляди декара насаждения със сортовете Роза дамасцена (Rosa damascena) и Rosa alba (Роза алба). В страната към момента оперират 51 розопреработватели, които имат 48 обекта. От общо произведеното количество маслодайна роза, което през 2020 г. е 14 321 т, са преработени 13 523 тона, или 95% от произведената суровина. Средният добив от маслодайна роза през миналата година е била 315 кг./дка, а средната изкупна цена - 2,04 лв./кг.

По време на заседанието е обсъдена и друга предложена от бранша мярка, а именно изкореняване на насажденията с маслодайна роза. Танева е посочила, че, ако има единодушие за прилагането й от всички розопроизводители, тя може да бъде приложена чрез Закона за маслодайната роза. Розовият цвят няка как да бъде включен в обхвата на обвързаната подкрепа, защото секторите и производствата, допустими за подпомагане в обвързаните с производството плащане, са други.

Самите озопроизводители са заявили, че през последните две години държавата  е направила първите стъпки за подкрепа на сектора с приемането на Закона за маслодайната роза, но според тях те са недостатъчни. Отчетени са слабости в маркетинга и рекламата на българското розово масло на международни изложения и форуми.

България ще иска разрешение от ЕК за кризисни мерки в розопроизводството
12262
 

Последни материали
Виж
Заради нарасналите доставки на зърнената култура от Аржентина за Мароко
Понижиха прогнозата за износ на мека пшеница от Франция за трети страни
Протестите трябва да продължат и в София
Как споразумението ЕС–Меркосур пренарежда земеделието в Европа и България
От завода бяха представили план за безопасно спиране до 2 месеца
Спират до дни линията за ПДЧ на Кроношпан във Велико Търново
При проверка на микробус от служители на БАБХ и полицията в Любимец
Откриха пилешко месо и яйца без документи за произход и етикети на български
Чрез семинари по спечелен проект по интервенция от стратегическия план
Институтът по земеделие в Кюстендил ще обучава безплатно фермери
Европейският пазар издържа на спекулативния натиск
Зърнените пазари. Геополитически фактор компенсира пресата на рекордните прогнози
Свързани материали
Виж
Срив в реколтатат от лавандула и роза през 2025 г.
Близо 30 хиляди декара с лавандула са изкоренени за една година
Априлските мразове са намалили с 10 до 30% реколтата
Беритбата на маслодайна роза ще започне след 15 май на цена 4 лв./кг
Първите ковид компенсации
Преведени са 868 хил. лв. на 304 розопроизводители като обезщетения за COVID
Припомняне
От 1 октомври розопроизводителите ще кандидатстват за компенсации
Бюджетът от 3 млн. лв. е одобрен днес
Еврокомисията одобри до 50 евро компенсации на хектар рози за българските земеделци
Добивът от маслодайна роза към момента е с 51 процента по-малък на годишна база
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини