Начало » Важно за фермера » Животновъдство
06.02.2021 г.

Откриха още 2 огнища на птичи грип в Славяново при пекински патици

От БАБХ призовават ловците и населението да съобщават за мъртви птици в природата
Откриха още 2 огнища на птичи грип в Славяново при пекински патици

Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ) установи огнища на заболяването Високопатогенна Инфлуенца А (грип) по птиците в 2 обекта за отглеждане на пекински патици на един собственик в град Славяново, област Плевен, съобщиха от пресцентъра на ведомството. Засегнатите птицеферми нямат технологична свързаност с първото констатирано огнище на заболяването преди дни в същото населено място, изтъкват от БАБХ. Обектите се намират в 3-километрова предпазна зона, определена около първото огнище. Пробите, дали положителен резултат за птичи грип, са взети от обектите във връзка с предприетите мерки от Областната дирекция за безопасност на храните в Плевен във връзка с първото открито огнище.

Изпълнителният директор на БАБХ е издал заповед за обявяване и предприемане на мерки за контрол на огнища на птичи грип.

В обектите са отглеждани около 166 хил. патици. Предстои евтаназиране по хуманен начин и обезвреждане на заболелите и контактни птици под официален надзор и по начин, недопускащ разпространяване на болестта съгласно изискванията на Регламент (ЕО) № 1069/2009.

Определените при първото огнище 3-километрова предпазна зона (гр. Славяново, община Плевен) и 10-километрова наблюдавана зона (село Мечка и село Коиловци в община Плевен, селата Асеново, Дебово, Новачене и Бацова махала в община Никопол, село Трънчовица в община Левски и сило Тотлебен в община Пордим) са в сила и за новите огнища.

Извършва се епизоотично проучване и проследяване на движения на домашни и други птици, на яйца, продукти и странични животински продукти, добити от тях, на фураж за птици, както и на транспортните средства, свързани с технологичния процес в зоните.

От БАБХ напомнят, че във връзка с усложнната обстановка с птичия грип в Европа и липсата на приложима ваксина за заболяването със заповед на изпълнителния директор на БАБХ бе определено засилване на мерките за биосигурност и повишена бдителност за клинични прояви на заболяването в животновъдните обекти за отглеждане на птици в цялата страна.

От пресцентъра на ведомството уведомяват също обществеността, че ловци и граждани, забелязали мъртви птици в природата, могат да сигнализират на горещия телефон на БАБХ (0700 122 99) или в съответната ОДБХ. Мярката е превантивна и пожелателна във връзка с усложнената епизоотична обстановка по отношение на птичия грип и констатираните случаи в област Плевен.

При обаждане за открити мъртви птици е важно гражданите да съобщят местоположението им по възможно най-точен начин (населено място, местност, район, ориентир за екипа, който ще бъде изпратен за проверка). Добре е те да ограничат досега с откритите птици с незащитени ръце и да не ги местят, а при досег с птиците задължително да измият ръцете си.

По време на лов е важно да се спазват установените мерки за биосигурност и ловците да не влизат в контакт с домашни птици, подчертават още от БАБХ.

Откриха още 2 огнища на птичи грип в Славяново при пекински патици
18180
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
Отново инфлуенца по птиците в България
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини