Производителите на селскостопанска техника в Русия молят правителството на страната да отложи въвеждането на планираните ограничения върху износа на зърно, става ясно от писмо на асоциацията „Росспецмаш” до премиера Михаил Мишустин, цитирано от ТАСС. „Налице са фактори като въвеждането на квота върху износа на зърнените култури, които значително свиват платежоспособното търсене на специализирана техника и темпото на растеж на селскостопанския сектор”, се уточнява в документа.
В тази връзка представителите на асоциацията молят Мишустин да нареди на съответните органи на държавната власт на Русия да отложат въвеждането на ограниченията върху износа на зърно. „Ако все пак решението за ограничаване на износа на зърно бъде прието, молим за въвеждането на плаваща такса върху износа на продукти на металургията с цел достигане на 20% по-ниски цени на вътрешния пазар в сравнение с тези на международните борси”, се посочва още в писмото.
По данни на асоциацията през 2020 г. производството на селскостопанска, пътностроителна и прикачна техника и оборудване за хранително вкусовата промишленост е нараснало с 15%, а износът – с 18%. Притеснения в бранша обаче предизвиква „безпрецедентното” повишаване на цените на валцувания метал – най-големият компонент на себестойността в машиностроенето. През декември 2020 г. например цените на продукцията на металургията за руските потребители са се повищили с 25-35%, като се подготвя и по-нататъшно поскъпване. Поради това представителите на асоциацията молят също да бъдат осигурено достъпно кредитиране за реалния сектор за сметка на понижаване на основния лихвен процент от централната банка. „При новите реалности на пазара тези предложения не само ще стимулират търсенето и производството на машиностроителна продукция, но и ще се отразят положително върху икономическата активност в селското стопанство и останалите отрасли, като същевременно ще съдействат за увеличаване на покупателната способност на населението”, смятат от асоциацията.
Русия планира да въведе от 15 февруари до 30 юни квота от 17,5 млн. тона за износа на пшеница, ръж, ечемик и царевица. Освен квотата ще бъде наложена и такса от най-малко 25 евро за тон, макар вече да се чумат предложения и за 70 евро на тон. Извън квотата таксата ще бъде в размер на 50% от митническата стойност на изнасяното зърно, но не по-малко от 100 евро за тон.