Регистрираните земеделски производители, които ползват земеделски имоти извън населените места и досега нямат осигурен достъп до напояване, имат право да ползват до 50 кубически метра вода на денонощие за напояване, но след като уведомят съответната Басейнова дирекция. Предложенията са в Закона за водите и са внесени от група народни представители по предложение на земеделски производители, които поради липса на сондажи тази година претърпяха сериозни загуби заради сушата.
Пращайте документите за регистрация на кладенците по мейл и по традиционната поща
Облекченият режим се въвежда само ако фермерът докаже с документи, че няма достъп до вода за напояване, гласят още промените.
Тъй като разрешителното от басейновата дирекция се отменя с уведомление, то в 30-дневен срок преди използването на сондажа фермерът е длъжен писмено да уведоми една от басейновата дирекция, към която се намира неговия имот. Ще припомним, че басейновите дирекции са четири - за Югозападна България басейновата дирекция е "Западнобеломорски район" и се намира в Благоевград; за Североизточна България дирекцията е „Черноморски район“ във Варна; за Северозападна България - "Дунавски район" - в Плевен и за Югоизточна България Басейновата дирекция е "Източнобеломорски район" - в Пловдив.
В промените към Закона за водите се правят и следните промени. За откриване на процедура за издаване на разрешително кандидатите подават заявление по образец, одобрен от министъра на околната среда и водите, в което се посочват пълните данни за сондажа или източника за напояване, като разрешителното за водовземане съдържа и разпределение на разрешените обеми, когато плащането не е извършено по електронен път.
Дават се и данни за минимално допустимия отток в реката - при водовземане от повърхностни води, или посочване на индивидуалните данни за имота и административният орган на издаването му, въз основа на което информацията може да бъде събрана по служебен път. Посочени и са други случаи на служебно събиране на документите.