Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
15.09.2020 г.

До 2022 година ще има преходна помощ за тютюн

Парите ще се платят през февруари 2021 г.
До 2022 година ще има преходна помощ за тютюн

Снимка: Министерство на земеделието

Тютюнопроизводителите ще получават преходна национална помощ и през следващите две години поради удължаването на преходния период за прилагане на новата Обща селскостопанска политика. Това е обявила министърът на земеделието Десислава Танева при среща с тютюнопроизводители от Хасковско, проведена в Харманли.

През последните осем месеца екипът на ведомството е възобновило дебата за запазване на преходната национална помощ. „Страната ни успя да убеди останалите страни-членки на ЕС да ни подкрепят и така защитихме преходната помощ, която е основно за тютюн. По този начин, макар и намаляващи, тези плащания ще бъдат предоставени на производителите на тютюн до 2022 г. включително“, е пояснила Танева.

Тази субсидия се дава на база референтните стойности за 2009 г. Въпреки че България е поискала промяна на референтния период, от Еврокомисията са отказали, обясни още министърът.

Плащанията на тютюнопроизводителите се извършват всяка пролет, като тази година за първи път те бяха изплатени още през месец февруари. Танева обеща тази практика да се запази и през 2021 г.

В момента е в ход дебатът за това дали преходната национална помощ ще продължи да се изпълнява и през новия програмен период. „В проекта на регламентите засега отсъства тази възможност, но ние ще продължим да се борим за нея или за друга форма, под която тютюнопроизводителите да бъдат подкрепяни. Секторът е особен заради водената световна политика за намаляване на потреблението на тютюн и запазване здравето на хората. Именно поради тази причина подкрепата има определени рестрикции, които влияят на производителите“, поясни Десислава Танева

Извън преходната национална помощ тютюнопроизводителите са допустими и по директните плащания. „След 16 октомври по индикативния график, който е качен на сайта на ДФЗ, производителите ще получат увеличение на директните плащания по всяка от схемите, по които кандидатстват средно с 9 % за мерките, които са за плащанията на площ. За бенефициентите по обвързаната подкрепа увеличението ще бъде средно с 13 %. Увеличението е за тези направления , за които не са достигнати количествените лимити“, коментира още тя.

Министър Танева припомни, че заради епидемичната обстановка тютюнопроизводителите в страната ще бъдат подпомогнати и по извънредната мярка COVID, която бе програмирана по предложение на България. Подкрепата за сектора попадна в обхвата на подмярка COVID-2, която е за един постоянно зает. „Това стана по искане на ЕК, тъй като трябваше да защитим за всеки отрасъл какъв е спадът на реализация на продукцията вследствие на пандемията“, каза още тя.

По повод огромния проблем със сушата Танева е пояснила, че се работи в посока подкрепа на водоспестяващите технологии и за възстановяване на  инфраструктурата на „Напоителни системи“. Дружеството е получател на средства по мярката 4.3 „Подкрепа за инвестиции в инфраструктура, свързана с развитието, модернизирането или адаптирането на селското и горското стопанство“ от ПРСР 2014-2020 г., чийто прием приключи в началото на месец юли.

„Целта ни е да увеличим достъпа на земеделските стопани до вода заради измененията в климата“, е посочила Танева. Но не е съобщила, че другият бюджет, предвиден в селската програма за кризи, е прехвърлян към Фонда на фондовете, където ресурсът ще се даде за кредитиране на сектора.

Заедно с министерството на околната среда се изготвя съвместен проект за изменение на нормативната уредба по отношение на ползването на вода за земеделски нужди. Предвижда се процедурата за разрешителни на сондите  да бъде максимално облекчена.

До 2022 година ще има преходна помощ за тютюн
12404
 

Последни материали
Виж
Слънчогледът ще поскъпва в Украйна
Сривът в агросектора през 2024 г. надхвърля 1,1 милиарда лева
Както на месечна, така и на годишна база
Преработката на маслодайни култури в ЕС се стабилизира през ноември
Румъния запазва водещата си позиция в класацията на износителите
Износът на зърно от ЕС намалява с 30 на сто спрямо миналия сезон
Документирано със спътникови снимки в разследване на Bellingcat
Руските окупатори карат украинското зърно на хутите в Йемен
За зърнените култури като цяло увеличението е с 6 на сто, при рапицата – 2,3 на сто
Германия разшири с 12 на сто площите с есенна пшеница
Свързани материали
Виж
Производството и износът на тютюн показват положителна тенденция за състоянието на сектора
Световният ден на тютюнопроизводителите отбелязаха фермери в Института в село Марково
Предстои да бъдат определени ставките по преходната национална помощ
Увеличени добиви на тютюн и износ за 115 млн. евро отчитат тютюнопроизводителите
Качеството на реколтата в Кирковско тази година е много високо
Производители очакват поне по 11,50 лева изкупна цена за килограм тютюн
Тютюнопроизводителите и занапред ще получават държавна подкрепа
Мнението на бранша
Нихат Расим: Отношението на търговските вериги е подигравка към труда на фермерите!
Срокът за вписване на тютюнопроизводителите в публичния регистър се удължава до 31 май 2024 г.
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини