Държавните субсидии за фермерите в САЩ през тази година могат да достигнат рекордните 37,2 млрд. долара, но критиците на президента Доналд Тръмп виждат в това елементарен опит да бъдат купени гласовете на представителите на селскостопанския сектор в предстоящите през ноември президентски избори, коментира британският вестник „Файненшъл Таймс”, като се позова на съобщение за сумата на американското министерство на селското стопанство.
Основната част от средствата ще бъдат отпуснати чрез специализираните програми за подпомагане при катастрофични събития, включително схемата за помощ през периода на разпространение на пандемията от коронавирус.
„Изглежда, че ще получим най-големите субсидии от държавата в цялата ни история”, заяви Пат Уестхоф, директор на Института за изследване на продоволствените и селскостопанските политики към университета на щата Мисури. Преподавателят по селскостопанско право в университета „Дрейк” в щата Айова Нийл Хамилтън обаче определи плащанията като „поразително въпиющ пример на покупка на гласове”.
Правителствените данни сочат, че до края на август са одобрени плащания за фермерите на стойност 9,4 млрд. долара - в рамките на обявената през април Програма за подпомагане на храните през периода на коронавирус, чийто бюджет е 16 млрд. долара. Над 900 млн. от тях се отпускат за щата Айова, водещ в производството на свинско и царевица в САЩ. Уисконсин, който е най-големият производител на мляко и сирена, ще получи над 500 млн. долара.
Българският износ на сирене за САЩ не е засегнат от митата
Допълнителното финансиране ще даде възможност за увеличаване на общите приходи на фермерите с 23% през тази година, като се очаква те да достигнат 102,7 млрд. долара, става ясно от оценка на Службата за икономически изследвания към министерството на селското стопанство на САЩ. Ако предвиждането на службата се оправдае, сумата ще се окаже максималната от 2013 г. насам, когато приключи ценовият бум при зърнените култури.
По този начин делът на държавните субсидии в приходите на фермерите в САЩ ще достигне 36%. През миналата година те нараснаха с 24% до 89,674 млрд. долара, което „се дължи основно на увеличаването на държавните субсидии”, изтъкват от службата.