Начало » Пазари » Зърно
03.09.2020 г.

Реколта 2020: Много противоречиви резултати от жътвата в ЕС

Обобщени данни
Реколта 2020: Много противоречиви резултати от жътвата в ЕС

sinor

Прибирането на новата реколта от  пшеница в ЕС практически приключи,  но резултатите  са много противоречиви в държавите, основни производители и екпортьори. Според изданието Вusinesstimes, в Германия и Полша жътвата е зъвършила с доста приличен резултат, но лошото време е компрометирало реколтата във Франция и Великобритания.

Поройните дъждове през есента и пролетната суша  обусловиха драстичния спад на добива от мека пшеница във Франция, която е основен производител и износител на пшеница в Евросъюза. Според актуализираните данни  производството на мека пшеница във Франция през 2020 г. е възлязло на 29,5 млн.т, с близо 25 на сто по-малко спрямо предходния сезон. Експертите от френската аналитична агенция  Agritel са на мнение, че поради слабата реколта износът на  мека пшеница от Франция ще спадне с около 40%.

Поройните дъждове пък са основна причина за проблеми със сеитбата и във Великобритания, където добивът от пшеница е спаднал с драстичните 35 на сто – до 10,5 млн. т само.

Данните на Европейската комисия

Британските експерти споделят, че при този резултат страната им от износител се превръща в нетен вносител на пшеница.В търговските източници напоследък циркулират информации за големи покупки на качествена германска пшеница извършени от британските мелници.

В Германия положението е  доста по-добро, но и там виждаме известно редуцирани показатели в сравнение с добрите показатели от миналата година. Вusinesstimes цитира данните от Reuters, според които новата реколта от пшеница (мека и твърда) в Германия  се оценява на 21,88 млн.т, с 5,1% по-малко спрямо 2019 г. 

Спадът в производството на пшеница в Германия е незначителен в сравнение с трагичното намаление на производството във Франция и Великобритания” отбеляза пред Reuters авторитетен европейски търговец. Според него сегашната ситуация дори е от полза за местните производители и експортьори, тъй като германската пшеница може да разшири пазарната си ниша за сметка на френското и британското зърно.

Ситуацията в Полша е оптимистична. „Прибирането на  реколтата от пшеница е почти приключила и в  повечето региони качеството на пшеницата е добро "- констатира Войтек Сабарански  анализатор от Sparks Polska. Неговата оценка за размера на тазгодишното производство възлезе на 11,7-11,8 млн.т, с 4-5% над нивото от 2019 г. 

Реколта 2020: Много противоречиви резултати от жътвата в ЕС
11447
 

Последни материали
Виж
Температурните аномалии са уморили летните пчели без време
Пчеларите в Кюстендилско отчитат висока зимна смъртност сред пчелите
Извършена е и проверка за следи от стара познайница в район с чести щети
Мечките в Смолянско се събудиха, РИОСВ получи 6 сигнала за нападения
Партийни назначения вредят на държавната политика в сектора
Според двама бивши министри вода има, въпросът е къде отива
Съставени са 104 акта и са наложени глоби за 2500 лева
Над 4100 проверки в горите са извършени в Кюстендилско за тримесечие
Доклад на Синор.БГ
Какво се случи през седмицата в земеделието
През 2024 година доставките за чужбина като цяло остават на нивото от предходната
Великобритания вдигна приходите от износа на млечни продукти за ЕС и САЩ
Свързани материали
Виж
Актуални данни от МЗХ
През 2024 г. сме произвели 128 хиляди тона домати и само 114 хил. т картофи
Предварителни данна на агростатистиката
През 2024 г. са прибрани 6,8 милиона тона пшеница, при 6,2 млн. т – през 2022 г.
Рязко понижение на цените на пшеницата на европейския пазар
ЕК с оптимистична прогноза за зърнената реколта в ЕС през 2025/26 г.
Рекордна зърнена реколта в света през 2025/26 г.
ФАО прогнозира по-голям световен добив от пшеница през 2025 г.
Не се очакват проблеми с пролетната сеитба, изненада са цените на торовете
Валежите връщат надеждите на земеделците за успешна 2025-та година
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини