Влошените перспективи на новата руска реколта, както и увеличеното търсене на растителни масла от Индия и Китай бяха основните фактори за твърд тон в развитие на цените на стоките от маслодайния комплекс през последните няколко седмици. Руските анализатори отбелязват, че за задържането на високите ценови стойности на международния пазар в значителна степен допринасят и прогнозите, че близките месеци Русия просто няма да може да увеличи износа на слънчогледово масло „предвид съществуващите ограничения върху доставките на слънчогледово семе в чужбина и ценовият диктат от страна на преработвателните предприятия”, които „паразитират върху селскостопанските производители, като изкуствено понижават цените на суровините и получават супер печалби“.
Суша ще намали добива от слънчоглед в Русия, но Украйна чупи рекорди
Авторите на писмото считат, че предприетите мерки за ограничаване на износа на слънчогледови семена са дискриминация спрямо селскостопанските производители и призовават властите да създадат равни условия за всички участници на пазара, „като напълно премахнат митото за износ на слънчогледови семена“.
В писмо до Руския зърнен съюз, ръководителите на редица земеделски асоциации на Саратовския регион (един от най-големите производители на слънчогледови семки в Русия) настояват премахване на митото при износа на маслодайната суровина.
През пролетта на тази година като част от антикоронавирусните мерки беше въведена забрана за износ на слънчогледови семки от страните от Евразийския икономически съюз. Забраната продължи до 30 юни, но понастоящем със срок до 31 август действа специален разрешителен режим при износа, което по същество е същата забрана. Освен това, в средата на май, на заседание на комитета по митническо-тарифно и нетарифно регулиране, беше взето решение да се увеличи експортното мито върху слънчогледовите семена от 1 февруари 2021 г. на 20%, но не по-малко от 80 евро на тон от настоящото 6,5%, но не по-малко от 9,75 евро на тон. Това също ще се отрази негативно върху икономическите резултати на производителите му, смятат експерти.
Игор Валентович