EIT Food Innovation Prizes е едно от най-големите стартови състезания в аграрната вертикала в Южна и Източна Европа, където се присъждат награди на предприемачи и стартиращи фирми в ранен етап, разработващи иновативни продукти и услуги, които могат коренно да модерницират бизнеса с храни. На 24 юли компетентно жури ще излъчи българския победите, съобщиха от Института за агростратегии и иновации.
На финала ще бъдат избрани три най-иновативни и многообещаващи стартъпи, които ще получат съответно награди от хиляда, 3 хил. и 5 хиляди евро.
Публиката също ще има шанс да гласува за любимия си стартъп и ще им помогне да спечелят наградата на публиката от 2000 евро!
Тази година онлайн финалът на конкурса за награди за иновации ще се проведе в 17 страни в Южна и Източна Европа - България, Хърватия, Чехия, Естония, Гърция, Унгария, Италия, Латвия, Литва, Полша, Португалия, Румъния, Сърбия, Словакия , Словения, Испания и Турция.
Състезанието ще завърши с големия финал, по време на който носителите на 1-ва награда от всички 17 държави ще се състезават за три основни награди: 10 000 евро, 15 000 евро и 25 000 евро.
Програма на българския финал.
Стартови терени от Atlas Agro Science, Zero Wave, Bio Stopanstvo Lopyanko Ltd., Suprima, ETHEROPOLIS, AgroRegal - CAT, Gordost Na Fermera и Unmanned Systems Bulgaria.
В журито участват Милен Иванов, VC и ангел инвеститор, основател на CEO Angels Club, съ-директор в Института на основателя;
Роси Митова - стартира първия пазар за онлайн земеделски производители в България farmhopping.com, ставайки най-големият бизнес за доставка на био храни в рамките на 5 години. Роси получи национално и международно признание с работата си, като бе включена в списъка на Forbes Europe 30 под 30 за социално предприемачество, Forbes 30 на възраст под 30 в България. Сега Роси тренира млади стартъпи в тяхното пътуване напред.
Д-р Величка Гочева е доцент в катедра „Биотехнология“, UFT и Центъра за качество и безопасност на храните при Университета по хранителни технологии - Пловдив. Основните й области на опит включват биотехнология на храните, микробиология на храните, молекулярна биология, функционални храни, микробиологичен контрол на храните, управление на качеството и безопасността на храните (вкл. Добра производствена практика, HACCP системи и ISO стандарти), автентичност на храните, законодателство за храните в ЕС и етикетиране на храните.