Начало » Новини » Страната
22.07.2020 г.

На 1 август се насладете на торлашки специалитети в Чипровци

Предстоящо
На 1 август се насладете на торлашки специалитети в Чипровци

sinor

Искате да научите тайните на торлашките специалитети? Елате тогава на гости на Снежана от Чипровци и ще разберете как да може да сготвите супа от листа на цвекло и киселец, наложена баница с традиционни ръчно-точени чипровски кори, гньетени чушки (пълнени сушени чушки с боб) или пръжено (бъркани местни сезонни зеленчуци на тиган).

Организаторите ни канят да участвата на 1 август (събота) от 12 ч. на кулинарна работилница, създадена по проект "Твоята храна", която ще се проведе в дома на Снежана в Чипровци, ул. Даскал Живко 2, до Гостоприемница “Кипро”. Събитието се организира по проекта "Твоята храна" на Фондация „Биоселена”.

Районът на Чипровци предлага множество възможности за приятен и полезен уикенд. Ето само няколко идеи за места, които можете да посетите:

Чипровският манастир „Свети Иван Рилски“ е построен през 10 век и повече от 9 века е бил важно и духовно просветно средище. Манастирът е разрушаван и възстановяван шест пъти. Най-тежки са последиците след потушаването на Чипровското въставние. Тогава се унищожава цялата библиотека на манастира и много икони, църковни реликви и утвари. Тук, в манастирската кула е и костницата са останките на загинали въстанници. През 1876 година близо до манастира битка с турците водят и четите на Филип Тотю и Панайот Хитов.

Църквата „Свето Възнесение Христово“ се намира на Историческия хълм над центъра на Чипровци. Предполага се, че е строена през средновековието, на мястото, където преди това е имало католически манастирски комплекс. В зидовете и има вградени каменни плочи с надписи, като най-старият е от 1667 година.

Гушовският манастир „Свети Архангел Михаил“ се намира на 7 километра на Югозапад от града. Там могат да се видят руините на някогашния манастир, а също и огнищата, където се прави курбанът на 6 септември, когато е и празникът на града. Пътят до горе е асфалтиран и може да се стигне с кола за десетина минути.

Останките на католическата катедрала „Санкта Мария“ са непосредствено до църквата на Историческия хълм. Тя е била част от манастирския комплекс, където е имало и училище за по-будните деца които са се обучавали в различни науки и след това са изпращани в Рим за да завършат висше образование и да станат служители на католическата църква. Комплексът е имал много богата библиотека която и до днес се търси от учени и иманяри.

Католическият параклис „Света Дева Мария майка на църквата“ също се намира на Историческия хълм в близост до църквата „Свето Възнесение“. Той е построен наскоро от католическата Общност в град Раковски където има много наследници на чипровчани избягали след Чипровското въстание.

Историческият музей също се намира на Историческия хълм. Началото на музейното дело е сложено през 1968 година, когато Чипровци става град. В залите на Музея могат да се видят експонати от „Чипровската златарска школа“, „Възрожденско изкуство“, „Бит и култура на старите чипровчани“, „Рударството в Чипровци“ и килимената зала, където има много модели чипровски килими, разнесли славата на града из целия свят.

„Катеринината къща“ е част от Градския исторически музей и се намира на около сто метра от него. Там е подредена етнографската експозиция на музея. В нея се намира единствената в България жива колекция от растения за багрене на килимите. Там могат да се видят още традиционните за района носии и да се запознаете с материалната култура на торлаците.

„Шарената чешма“ е единственият артефакт от римско време останал в града. Предполага се, че е построена след навлизането на римските войски и обособяването на провинция Мизия. Тя е била изрисувана от изкусни художници и за това е наречена от населението „Шарена“. За съжаление, днес няма нищо, което да напомня за някогашната й красота. Разбивана е няколко пъти от иманяри. Характерното за нея е, че температурата и дебитът на водата, която тече от чучура, не се променя нито през лятото, нито през зимата.

Паметникът на загиналите в Чипровското въстание от 1688 г. е издигнат на площада на града през 1988 година когато се честваха 300 години от въстанието. Той е любимо място за снимки на гостите на града.

Паметникът на Петър Богдан Бакшев е почти до административната сграда на Музея и до руините на католическата катедрала. С него чипровчани отдават почит на човека, написал първата българска История 100 години преди Паисий!

Чипровският водопад се намира на около 7 километра от града в посока към планината. До него се стига по еко пътека “Дамяница“. Висок е 18 метра.

На 1 август се насладете на торлашки специалитети в Чипровци
7737
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Предстоящо
В края на април ще се проведе Фестивал на чипровския килим
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини