Заради сушата в южните области на Украйна зърната на пшеницата се оформят дребни, което може да доведе до намаляване на добивите с 15-30%, а на места и до 50%, оябвиха от пресцентъра на украинската Национална академия за селскостопански науки, цитирани от електронното издание OilWorld. Според експертите особено страдат от липсата на влага в почвата в южна Украйна засетите през есента пшеница и ечемик, при това най-вече там където преди това са отглеждани царевица и бобови култури, като те са много слаби, ниски (23-35 сантиметра), с дребни класове, малко на брой зърна и ниска потенциална производителност – 500-700 килограма от хектар. „При такива посеви се наблюдава съхнене и отмиране не само на листата, но и на цели растения”, уточняват те.
Заради високите температури и липсата на дъждове в Украйна през миналата седмица есенниците са ускорили преминаването през етапите си на развитие, като пшеницата е във фази от цъфтеж до млечна зрялост на зърното около седмица и половина до две преди обичайните срокове. Есенният ечемик на повечето площи е в етап на восъчна до пълна зрялост на зърното, достигнати от седмица до 10 дни преди средните дългогодишни стойности. Това означава, че заради недостига на влага в почвата растенията не узряват, а съхнат, което влияе зле на естеството и тежестта на зърното. „В повечето случаи зърната са недоразвити, а някои стопанства в южните и централните райони на Херсонска област вече започнаха прибирането на реколтата”, отбелязват експертите.
От института за поливно земеделие към академията пък посочват, че при такива метеорологични условия (висока температура на въздуха и силни ветрове) се стига до значителни загуби на влага от почвата, като в Херсонска област посевите с ранни зърнени култури вече са в това положение.