Производителите на мляко във Франция се опасяват, че отслабващото търсене ще доведе до значителни излишъци точно когато продуктивността на кравите през пролетта нараства, а оттам – и до срив на цените, съобщи „Ройтерс”. Поради това министърът на селското стопанстов на страната Дидие Гийом призова Европейската комисия да подпомогне млекопроизводителите, които понасят последиците от спада в износа и от затварянето на заведенията за обществено хранене покрай ограничителните мерки, предприети за борба с разпространението на коронавируса. „Работихме за свиване на производството на мляко и молим Европейския съюз да поеме своята отговорност. Днес е абсолютно наложително да се изкупува мляко и мляко на прах, да се прецени какви мерки да предприемем, за да осигурим на сектора нормален живот. Преминаваме през изключителна криза и имаме нужда от нестандартни решения. ЕК, ЕС и европейските комисари трябва да действат”, категоричен бе Гийом след видеоконферентна връзка с германската си колежка Юлия Кльокнер, на която са били обсъдени проблемните въпроси.
От френския Национален просъюзен център на заетите в млечния сектор вече се обърнаха към ЕК с молба да разреши създаването на временен спомагателен фонд за компенсиране на фермерите, които ограничават производството. В края на март 40 млн. литра мляко, или 18% от цялото изкупувано седмично количество във Франция, се оказаха в излишък и трябваше да бъдат пренасочени за съхранение, за производство на масло и мляко на прах или да бъдат изхвърлени, посочиха на свой ред от синдиката Селски съюз. Оттам също призоваха за намаляване на произвежданите количества.
Отслабващото търсене и отсъствията на персонала, породени от разпространението на коронавируса, също спъват работния процес в преработващите предприятия и млечния сектор на Франция, както и в производството на хранителни стоки като цяло. Производителят на сладолед Froneri, в който Nestle държи част от акциите, обяви, че спира производството в 3 от предприятията си във Франция за 2 седмици до Великден включително.
Европейският комисар за земеделието и развитието на селските райони Януш Войчеховски обяви във вторник, че милиарди евро, които все още не са похарчени по Програмата за развитие на селските райони, могат да бъдат прехвърлени към фермерите. Той обаче за момента не откликва на призивите на някои фермерски организации да бъдат наложени ограничения върху вноса на селскостопанска продукция, за да бъде защитен секторът през периода на коронавирусната пандемия.
Междувременно във Великобритания на млекопроизводителите може да се наложи да изливат по около 1000 тона мляко седмично заради липса на търсене, съобщи британският вестник „Файненшъл Таймс”. Причината е в затварянето на заведенията за обществено хранене и наложените ограничителни мерки за борба с разпространението на коронавируса.
От Краското дружество на британските млекопроизводители се обърнаха за помощ към правителството на страната. Те настояват правителството „да компенсира загубите на млечните ферми”.
За дененощие във Великобритания се произвеждат около 35 хил. тона мляко. Само за седмица изкупните цени на суровото мляко паднаха до 15 пенса за литър от досегашните 20 пенса. Въпреки натрупания известен резерв вследствие на изключителното търсене на млечни продукти в рамките а няколко седмици, в които британците се запасяваха с хранителни стоки, за да издържат през периода на карантина, от браншовата организация констатират, че около 300 от техните членове се нуждаят спешно от помощта на държавата.