За част от районите в южна Русия се запазва повишеният риск за развитие на опасни за посевите явления, свързани с недостига на влага, става ясно от набюдения на руския Национален съюз на селскостопанските застрахователи, извършени по метода на космическите наблюдения за втората десетдневка на март, съобщи електронното издание ZOL. „Не е изключено започналият селскостопански сезон да доведе до значителни загуби за някои стопанства на юг. Средните температури в европейската част на Руската федерация за втората десетдневка на март надхвърлиха 0 градуса по Целзий и навлязоха в положителния спектър. В района на черноземието те бяха от 1 до 3 градуса, на юг – 5-7. Прогнозите сочат, че през следващите 2 седмици те ще се повишат с още 5-7 градуса. В южна Русия на 20 март бе отбелязато началото на вегетацията в югоизточната част на Ростовска област, в централните и североизточните части на Краснодарския край, както и в крайните западни райони на Ставрополския край. В останалата част от европейската територия на Русия активна вегетация по данни на спътниковите наблюдения засега не се отчита. Отчасти това е свързано с температурния фон и ранното начало на оранта, но в редица южни райони трябва да бъде обърнато внимание на недостига на почвена влага – най-вече в Ставраполския край, където само в северните райони е отчетена активна вегетация”, заяви председателят на съюза Корней Биждов.
Най-големите отклонения от показателите за влага в почвата спрямо средните стойности за последните 10 години през последната десетдневка са регистрирани в значителна част от територията на южните региони до северните граници на Воронежка и Волгоградска област, както и до централните и югоизточните райони на Саратовска област. Във Воронежка, Волгоградска и Ростовска област, в Крим, в южните части и районите отвъд Волга на Саратовска област нивото на запасите от влага в почвата е с 20% под нормата. В южните райони на Ростовска област и граничещите с тях райони на Карснодарския край този показател е с 30% и повече под нормата. В Отрадненски, Лабински и Успенски район на Краснодайрския край и в Кочубеевски, Шпаковски , Грачевски и Андроповски район на Ставрополския край показателите за влага в почвата през втората десетдневка на март са били 2 пъти под нормата. „Това, че настоящият сезон започва в условията на известна суша, потвърждават и абсолютните показатели за влага в почвата на 22 март: на картата отчетливо се виждат рисковите зони по този показател и те практически повтарят изброените по-горе региони и райони”, изтъква Биждов.
Същевременно в Украйна през третата десетдневка на март се наблюдава бързо намаляване на запасите от продуктивна влага в еднометровия почвен слой, съобщи електронното издание УкрАгроКонсалт. Валежи поднаха в началото на десетдневката почти на цялата територия на страната, но в количества между 1 и 20 милиметра. В съчетание с високите температури на въздуха през деня и ниската му относителна влажност, както и със силните ветрове, се създадоха предпоставки за суховеи, вследствие на които бе отчетено бързо изпаряване на влагата от горния почвен слой. Отчитайки тази загуба на влага, както и използването и от есенниците, които бързо трупат биологична маса, запасите от продуктивна влага в еднометровия почвен слой продължават да намаляват бързо, което може да доведе до изсушаване на почвата.
За края на третата десетдневка на март и в началото на април температурната картина в Украйна бе противоречива. Периодът 27-29 март бе много топъл със средни денонощни температури на въздуха между 7 и 12 градуса по Целзий, а максималните достигаха 16-22 градуса. На 30 и 31 март обаче се стигна до рязък спад и зимно време, като средните температури за денонощие достигнаха минус 1,3 – минус 0,2 градуса, а минималните – между минус 3 и минус 8,5 градуса.
Проверките сочат, че посевите с есенници в Украйна са в добро и удовлетворително състояние, но съществуват притеснения за относително слабо развитие на вторична коренова система, което може да се отдаде на ниските температури през нощта. Резултатът е забавяне на процесите на растеж и на интензивността на развиване на кореновата система.