В четвъртък група от над 20 неизвестни лица превзе сградата на Държавната агенция за резерва на Украйна, съобщиха от пресцентъра на ведомството, цитирани от електронното издание АПК-Информ. „Вследствие на техните действия бе изпочупено държавно имущество и организационна техника, а има шанс и служители да са били заразени с COVID-19. Държавната агенция за резерва на Украйна приема това за провокация и опит на представители на политически партии да блокират дейността на държавния резерв, тъй като сега помещението трябва да бъде затворено за карантина и да бъде дезинфекцирано, което може да доведе до пълно спиране на работата на ведомството”, изтъкнаха оттам.
Русия и Украйна ограничават износа на пшеница
В съобщението се посочва, че сградата на държавния резерв е обект с ограничен достъп и там може да се влезе само с електронен пропуск. Нарушителите са проникнали в момент, когато един от служителите влизал в агенцията. На искането на охраната да не нарушават режима на карантина и да напуснат помещението те отказали категорично и извикали полицейски патрул. „На въпрос на представител на държавния резерв от какво са продиктувани подобни радикални действия неизвестните лица обявили, че са подготвили писмо към председателя на държавния резерев и поискали да разберат как и на кого са били предоставяни медицинските маски. Тогава били уведомени, че кутията за въпроси е на първия етаж и не е задължително да нахлуват в помещение с ограничен режим на достъп. Колкото до маските, държавният резерв е предал всички 9,986 млн. броя на министерството на здравеопазването, което е натоварено с разпределянето им”, обясниха от ведомството.
Случаят с държавния резерв далеч не е прецедент в Украйна, която и без териториалните проблеми с Русия и коронавируса очевидно преживява периода на Дивия Запад в съвременния му източноевропейски вариант „разграден двор”. При това действията на превзелите сградата приличат повече на политически акт, докато съобщения за насилнически прояви спрямо органи на местно самоуправление и особено на компании са далеч по-чести и с по-тежки последици. Явлението е познато в Украйна като „рейдерство” и не само терминът напомня за конниците, преследващи влакове в американските уестърни. А дали ще бъдат определяни като каубои или разбойници май зависи само от това кой гледа филма – за някои може да се окажат и съвременният вариант на Робин Худ, избавящ обикновените хора от произвола на местните дерибеи. Проблемът е толкова сериозен, че на управляващите в Украйна често се налага да дават обещания за предприемане на действия на национално ниво и да сформират комисии в търсене на решения. Действията им обаче изглеждат чисто формални – явно политическа воля за справяне с явлението липсва и дори има подозрения, че обслужва и лица по високите етажи на властта, елиминирайки евентуална икономическа конкуренция. А дори у украинските политици да не липсва желание, едва ли ще успеят да се справят скоро, ако от държавния резерв са прави, че превземането на ведомството е дело на представители на политически партии – както е добре известно, рибата се вмирисва откъм главата. Съвсем друг въпрос е как са били разпознати като партийни дейци, след като в целия материал са квалифицирани като „неизвестни”. Май някой не се е справил добре с отразяването на случая в желанието си да му придаде нужната политическа окраска – или пък има какво да крие.