Начало » Новини » Страната
18.02.2020 г.

В Кюстендилско еврофинансирането е най-слабо – 162 млн. лв. за пет години

Информационни дни Кампания 2020
В Кюстендилско еврофинансирането е най-слабо – 162 млн. лв. за пет години

Снимка: МЗХ

 

За периода 2014-2019 г. земеделските производители в Кюстендилско са получили финансова подкрепа в размер на 162 млн. лв., което спрямо останалите области в страната е доста символично. Иначе брутната добавена стойност от аграрния отрасъл в област Кюстендил за последните пет години бележи над 30-процентен ръст спрямо 2014 г., допринасяйки съществено за положителното развитие на икономиката на областта. Тази статистика беше изнесена по време на информационните дни по директните плащания от заместник-министъра на земеделието Чавдар Маринов.

Той уточни, че през 2019 г. в Кюстендилско се стопанисва с 25% повече обработваема земя спрямо началото на програмния период. Зърнените и маслодайните култури заемат около 56% от нея, като площите с маслодайни култури са се увеличили с 51% за периода.

Значителен ръст бележат площите със зеленчуци и технически култури - съответно над три пъти и около два пъти. “Област Кюстендил е с традиции в отглеждането на трайни насаждения. Всяка пета череша е произведена тук. За последните пет години площите, заети с трайни насаждения, се увеличават с 13%”, каза още заместник-министърът.

През 2019 г. в областта са заявени с 30% повече площи с череши за подпомагане по СЕПП, отколкото през 2014 г. Значително нарастват и заявените площи със сливи – с 67% и картофи – с 62%.

На територията на Кюстендилска област се наблюдава увеличение и в отрасъл “Животновъдство”. За периода 2014 - 2019 г. броя на пчелните семейства нараства над 30 %, а на говедата с над 3%. Подкрепата за животните в областта също бележи ръст при заявените за подпомагане говеда – с 32%, и биволи - с 30%, а по-умерен – по схемите за овце-майки и кози-майки - с 13%.

На събитието експертите на МЗХГ разясниха новите моменти в приемите през 2020 г. по Програмата за развитие на селските райони (ПРСР 2014- 2020), както за инвестиционните, така и за компенсаторните мерки на Програмата (агроекология, биологично земеделие, Натура 2000, НР1/НР2/НР3, хуманно отношение към животните).

Земеделските стопани научиха за новостите в Кампания 2020, както и за новите функционалности на Системата за електронни услуги на Държавен фонд "Земеделие". Фермерите бяха запознати и с промените в законодателството на сектор „Животновъдство“, както и с възможностите за покриване на новите изисквания за биосигурност, които целевите приеми по следните подмерки на ПРСР 2014-2020 ще предоставят през годината: подмярка 4.1 „Инвестиции в земеделски стопанства“, 5.1 „Подкрепа за инвестиции в превантивни мерки“, 5.2 „Инвестиции за възстановяване на селскостопанския производствен потенциал“ и 6.3 „Стартова помощ за малки земеделски стопанства“. На повече от 300 стопани се представиха възможностите за подкрепа на пчеларите и лозаро-винарския сектор, които двете нови национални програми предоставят. 

Представители от Координационната група за Общата селскостопанска политика след 2020 г. (ОСП), сформирана към МЗХГ, запознаха участниците с хода на преговорния процес на ниво ЕС и предложените от Европейската комисия преходни разпоредби за 2021 г.

В Кюстендилско еврофинансирането е най-слабо – 162 млн. лв. за пет години
7279
 

Последни материали
Виж
За помпената станция на яз. „Пясъчник“
„Напоителни системи“ пусна обществена поръчка за 25 700 000 лева
Обучават горските по лесовъдство
Евробарометър
Почти цяла Европа определя климатичните промени като глобална заплаха
Народно лечение
Содата помага срещу брашнеста мана по краставиците
МЗХ
Забраните за косене в сезона на пожарите!
Важно!
Що е то интегрирано производство и защо на фермерите им е трудно да го прилагат?
Свързани материали
Виж
БАБХ
Бруцелоза пламва повторно в един и същи двор в Кюстендилско
Преглеждалият животните във Вуково ветеринар е приет в Инфекциозна болница в София
Първи случай на заразен с бруцелоза в Кюстендилско
Показатели
Успешно приключи одита по стандарта FSC в държавните гори в Кюстендилско
Санкции
В Кюстендилско налагат до 300 лева глоба за трактори, които разнасят кал по пътищата
Реколта
След черешовата реколта в Кюстендилско започват да прибират прасковите
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини