Благоевградска област е на първо място в страната по брой отглеждан дребен рогат добитък, а по отношение на зеленчуците за последните пет години площите са нараснали с 50%. Това заяви заместник-министърът на земеделието, храните и горите доц. д-р Янко Иванов на среща със земеделски производители в Благоевград, която част от информационната кампания по Директни плащания 2020 г.
В областта през 2018 г. са отглеждани около 27% от козите, 11% от овцете и 8% от говедата в България, като регионът се нарежда на първо място по производство на козе мляко и на трето по производство на овче мляко, след областите Бургас и Пловдив.
Между 2014 и 2018 г. броят на овцете в областта нараства с 8%, на говедата с 26%, на свинете с 56%, а на птиците с около 3%. “Най-значителен ръст се отчита при броя на отглежданите биволи - с около десет пъти, а добитото биволско мляко се увеличава над четири пъти. Заявените за директно подпомагане животни от този вид през 2018 г. са близо четиринадесет пъти повече в сравнение с 2014 г.”, отбеляза заместник-министърът.
Основната предпоставка за добро развитие на пасищно животновъдство в Благоевградско е големият дял на постоянно затревените площи (ПЗП), които са 76% от използваната земеделска площ в областта. От тях, заявените за подпомагане по СЕПП, бележат ръст от 43% за периода 2014 – 2018 г. Делът им представлява близо 10% от всички заявени за подпомагане ПЗП в страната.
Аграрният отрасъл има важно значение за икономиката на област Благоевград. Той формира близо 9% от общата Брутна добавена стойност, създадена от всички отрасли в областта през 2018 г. За настоящия програмен период земеделските производители в района са получили финансова подкрепа в размер на 584,7 млн. лв. Това представлява около 4% от общо предоставения в земеделието публичен ресурс.
В областта се отглеждат основно трайни насаждения и зеленчуци. “За последните пет години площите със зеленчуци се увеличават с 51%, а тези с трайни насаждения с около 14%”, отбеляза Янко Иванов. Традиционното за областта производство на картофи се разширява. През 2018 г. 9% от всички заявени за подпомагане по СЕПП площи с картофи в страната са в област Благоевград. Тук се намират и 6% от заявените за подпомагане площи с винени лозя, както и над 3% от тези с тютюн.
Пред около 200 стопани от областта, експерти на Министерството разясниха новите моменти в преговорния процес на бъдещата Обща селскостопанска политика. На земеделските производители бяха представени и предстоящите приеми по Програмата за развитие на селските райони (ПРСР 2014- 2020). По нея за настоящия период в област Благоевград са постъпили общо над 279 млн. лева. От тях плащанията по инвестиционните мерки са около 208,5 млн.лв. и 70,5 млн. лв. по компенсаторните.
Фермерите бяха запознати и с новите моменти в законодателството в сектор „Животновъдство“, както и с възможностите за подкрепа по Националната програма по пчеларство.