Изискванията при строеж на транжорни към животновъдните ферми се облекчават, като целта е да бъдат намалени финансовите разходи при инвестиции в кланици, които се намират към самите животновъдни обекти. Това предвиждат промените в наредбата за специфичните изисквания към производството на суровини и храни от животински произход в кланични пунктове, тяхното транспортиране и пускане на пазара, по които до 16 март засегнатите страни трябва да дадат своите предложения, съобщиха от министерството на земеделието.
Самата наредба се прилага за едри и дребни преживни животни, птици (пилета бройлери, водоплаващи, пуйки, щраусовидни и други видове птици), лагоморфни и за свине с изключение на породата източнобалканска свиня.
Новите правила позволяват да бъде увеличен броят на животните, приравнен в единици, които могат да бъдат заклани в кланичния пункт, без да се превишават следните цифри:
- едри и дребни и преживни животни, свине и щраусовидни птици - таванът се вдига от 480 на 960 единици годишно;
- пилета бройлери, водоплаващи птици и пуйки, други видове птици (японски пъдпъдъци, токачки, фазани, яребици) и лагоморфни – от 1 200 на 2 400 единици годишно.
С увеличаването на животните, които могат да бъдат заклани в пункта, ще се подпомогне реализацията на животните от ферми, които разполагат с кланични пунктове, тъй като на годишна база те колят по-малък брой животни от общия брой насочени за клане, се посочва в мотивите към наредбата.
Причината е, че в момента собствениците на тези животновъдни обекти са принудени да продават животните си на по-ниска изкупна цена за килограм.
В наредбата са регламентирани облекчени изисквания към транжорните, които са разположени към кланични пунктове, като е предвидено в този пункт да се разфасова или преработва само месо, добито в него. Самият кланичен пункт не е необходимо да разполага с отделно помещение за транжиране на месо, ако съответно клането и дейностите по обработка на труповете в кланичната зала се извършват в различно време от транжирането на месото, и се предприемат мерки за предотвратяване на замърсяването му.
Прилагането на изискванията на наредбата осигурява по-ниски финансови разходи по отношение на сграден фонд и оборудване, в сравнение с тези за спазване на всички изисквания на Регламент (ЕО) № 853/2004 на Европейския парламент и на Съвета от 29 април 2004 година за определяне на специфични хигиенни правила за храните от животински произход. Така създадената правна норма води до засилване на конкуренцията и създава възможности за навлизане на нови бизнес оператори по хранителната верига, без значителни разходи и при гарантирана проследимост и безопасност на храните.
Корекциите в наредбата са свързани и с усложнената епизоотична обстановка и болестта Африканска чума по свинете, което предизвика затрудненото придвижване и реализиране на свине, в случаите когато животновъдните обекти попадат под зони на ограничения.
С проекта изискването за клане в кланичния пункт на ограничен брой животни не се прилага при поява на заразна болест при съответния вид животни. Тази разпоредба се прилага при следните условия:
1. кланичните пунктове да са разположени на територията на животновъден обект, който се намира в предпазните и надзорните зони за ограничаване разпространението на заразната болест;
2. клането да се извършва при спазване на капацитета и на хигиенните изисквания, определени в наредбата.
Проектът регламентира изискването в кланичните пунктове да се колят само здрави животни от животновъдния обект, на чиято територия е разположен кланичният пункт и на които в най-малко 7 дневен срок преди клането са извършени лабораторни изследвания в акредитирана лаборатория, за съответната заразна болест и резултатите са отрицателни.
Отпадането на ограничението в броя на животните, които могат да бъдат заклани в кланичния пункт при поява на заразна болест при съответния вид животни, ще даде възможност при обявяване на заболяване, в обекта да се заколят всички животни в условия на ограничено движение на живи животни от и до животновъдния обект, поясняват експертите.