Необичайните метеорологични условия през тази зима принудиха украинските компании, отглеждащи зърно, да променят начина си на действие, съобщи електронното издание Latifundist. В Ukrlandfarming например са отложили част от подхранването на посевите, споделя заместник-директорът за иновациите в компанията Владимир Фантух. По думите му през топлите периоди тази зима растенията са се разлистили в достатъчна степен и затова остава работата върху качеството на реколтата. „По принцип целите при ранното пролетно торене са две – подпомагане разлистването на растенията и увеличаването на броя на зърната в класовете. Първата цел в момента не е актуална, затова ще подхранваме за формиране на зърната в класовете, т. е. ще действаме за повишаване на качеството на реколтата”, обясни Фантух.
И за получаването на максимална реколта от пролетните култури фермерите в Украйна приспособяват плановете си към конкретните метеорологични условия. „Като имаме предвид недостига на влага, изтеглихме пролетните дейности за подготовка на почвата през зимните месеци. Решихме да проведем култивацията, за да запазим влагата в почвата. През пролетта ни остава да вложим торовете, да брануваме и засеем”, посочи директорът за растениевъдството в компанията HarvEast Евгений Казеев.
На обработваните от МХП площи есенниците са подхранвани както в края на миналата година, така и в началото на настоящата, заяви ръководителят на агрономския отдел в холдинга Виктор Марценюк. В компанията планират пролетната сеитба, съобразявайки се с времето. „Валежите през зимата до 4-5 февруари не промениха принципно положението, влагата не е достатъчна. Слабото овлажняване на почвата създава трудности за пролетната сеитба на култури като царевицата и слънчогледа. През пролетта ще трябва и да брануваме, за да запазим и тази влага, която има в почвата. А ако зимата не се задържи изобщо, сеитбената кампания ще бъде ранна и бърза. Вече подбираме хибриди, които са по-приспособени към недостига на влага в почвата и към ранна сеитба на студено (при по-ниски от обичайните температури)”, изтъкна Марценюк.