Заради малкото валежи (74 милиметра през ноември-януари при дългогодишна средна стойност от 132 милиметра) рискът от суха пролет в Украйна се запазва, обяви началникът на отдела за селскостопанска метеорология в Украинския хидрометеорологичен център Татяна Адаменко, цитирана от електронното издание АПК-Информ. Адаменко уточни, че най-голям е рискът от суша в централните и северните области на страната, където са паднали и най-малко валежи.
„Метеорологичните условия в Украйна стават все по-колебливи заради затоплянето в световен мащаб. При норма от минус 3 градуса по Целзий отчитаме плюс 2 и това означава, че през тази година метеорологична зима в Украйна не е имало. Регистрирани са само 2 студени нощи. Най-ниската температура е фиксирана в Днепропетровска област, но посевите с есенници там бяха покрити със сняг, затова нямаше риск да загинат”, обясни тя.
Украйна изнесе почти цялата миналогодишна реколта от рапица
Началникът на отдела изтъкна, че направените проверки за състоянието на есенниците в края на януари отчитат прекрасна форма на 80% от площите, а на останалата една пета по предварителни данни е установено разредено поникване от 15 до 30%. Окончателната оценка ще бъде направена на 25 февруари.
„Необичайно топлата зима подпомага в значителна степен развитието на болести и вредители, което ще увеличи разходите на фермерите за обработката на посевите. Броят на необичайно топлите зими се увеличава с всяко следващо десетилетие. Това е положителен фактор за посевите, защото ранното начало на вегетацията понижава риска от загуби от пролетна суша. Климатът в Украйна се променя с 50% по-бързо от световния и този в северното полукълбо”, коментира Адаменко.
По думите й повечето топлина дава възможност за увеличаване на площите, засети със слънчоглед, но ключов риск остава недостатъчната влага.