Начало » Пазари » Зърно

Първи прогнозни данни за новата зърнена реколта в ЕС

През 2020/21 г. добивът от пшеница в Европа ще е по-малък
Синор.БГ / 15.12.2019 г.
Първи прогнозни данни за новата зърнена реколта в ЕС

На 12 декември независимата европейска консултантска агенция Strategie Grains публикува първата прогноза за производството на основните зърнени култури в Европейския съюз (включително Великобритания) през следващата 2020/21 маркетингова година.

Водещите европейски експерти очакват, че площите с мека пшеница в ЕС ще бъдат редуцирани с 2,6%  в сравнение с настоящия сезон – до 23,2 млн. хектара. Средният добив от хектар също  ще е под нивото на миналогодишния. По-малкото засети площи и по-ниския среден добив ще рефлектират в намаление на производството на пшеница в ЕС с 3,7% – до 140,5 милиона тона, което все пак е с 10,5 на сто повече в сравнение с неблагоприятната за европейското зърнопроизводство 2018/19 г.

През следващия сезон страните от ЕС могат да засеят 9 милиона хектара царевица, което е с 3,4% повече в сравнение с настоящия сезон. Добивът ще се увеличи с 2,7% до 7,5 тона от хектар.  Производството на царевица може да достигне 67,1 млн. т., което е с 5,6% повече в сравнение с настоящия сезон и с 8,9% повече спрямо 2018/19.

Посевните площи за новата реколта от ечемик  ще са на нивото от  2019/20 г. – 12,2 млн. ха. Добивите също едва ли ще се променят значително и общото производство през следващата  маркетингова година се очака да възлезе на 62,2 млн. т., само  с 0,3% повече в сравнение с текущия сезон, но  с 11,8% повече, отколкото през сезон 2018/19.

Площите с ръж ще нараснат  до 2,2 милиона хектара, което е с 4,7% повече в сравнение с настоящия сезон. Средният добив от хектар се очаква да нарасне с  5,2% до 4 тона. Новата европейска реколтата от ръж може да нарасне до 8,8 млн. т., което е с 8,6% повече от  настоящия сезон и с 39,6% над ожънатото през 2018/19.

Първи прогнозни данни за новата зърнена реколта в ЕС
14379
 

Последни материали
Виж
Коментар от Дизелор
Геополитическото напрежение вдига цените на горивата: какво означава това за българските фермери
Цените на дървесината са надолу с до 20%
Христанов иска бюджетни пари за държавните гори след загуба от 22,8 млн. лв.
Важно за фермерите!
НОИ: Таванът за осигуряване на членовете на кооперации става 2 111,64 евро
Брюксел удължи срока за прилагане до края на 2029 г.
„Ела във фермата“: Деца и възрастни ще посещават стопанства с инициативата на „Биоселена“
Ангел Мавровски
БАБХ е гарант, че аржентинският слънчоглед няма да се преработи като храна за хора и животни
Проблеми и анализи
Синдикати преговарят с МЗХ за заплати. БАБХ с над 900 сменени позиции
Свързани материали
Виж
ДФЗ
От днес до 11 март подавате инвестиционни проекти по интервенция II.Г.1
Производители и преработватели
Вносът на слънчоглед от Аржентина ще се обсъжда на тристранна среща в МЗХ
Молдова увеличава дела си на пазара на общността, докато Сърбия го свива
Украйна остава лидер по доставки на слънчогледово масло за ЕС
Агрометеорологична прогноза за периода 6-13 март 2026 година
Вегетацията на есенниците продължава при обичайни за сезона температури
Студове са нанесли щети на посевите, валежите не достигат или буквално наводняват
Условията за развитие на есенниците в Европа са удовлетворителни като цяло
Поуки за Брюксел
Япония е напът да одобри вноса на аржентински стекове след 20-годишни проучвания
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини