Начало » Новини » Света

ЕБВР отпуска над 50 милиона долара за развитие на биоенергетиката в Украйна

Основната част от средствата е за преработката на биомаса
Синор.БГ / 21.11.2019 г.
ЕБВР отпуска над 50 милиона долара за развитие на биоенергетиката в Украйна

Европейската банка за възстановяване и развитие заедно със Световния екологичен фонд ше финансира програма на стойност над 50 милиона долара в подкрепа на развитието на биоенергетиката в Украйна. Това обяви асоциираният директор и вицепрезидент на финансовата институция за страната Леся Кузменко при официалното откриване на програмата „Украйна: Устойчиви иновации във веригата за създаване на стойност в биоенергетиката”, цитирана от украинското подразделение на агенция „Интерфакс”. „Програмата е насочена към технологии и системи за събиране, складиране и преработка на биологична маса, получена от селскостопанска дейност. За осъществяването й разчитаме да наберем около 50 млн. долара”, уточни Кузменко.

Главният инженер на ЕБВР в Украйна Татяна Маркута на свой ред посочи, че общата сума за разчетената за 4-годишна реализация програма достига 55,8 млн. долара, като началото е планирано за настоящото тримесечие. В рамките на програмата Световният екологичен фонд предоставя безвъзмездно подпомагане. Основната част от средствата – 50 млн. долара – ще бъде използвана за кредитиране на биоенергийни проекти в частния сектор, а 3,5 млн. долара представлява насърчителна безвъзмездна помощ. Планирано е останалите средства да бъдат използване за информационно подпомагане и образователни проекти в областта на биоенергетиката. „Ще разгледаме възможните варианти за стимулирана на развитието на биоенергетиката и ще изберем 2-3 направления, които ще бъдат най-изгодни за Украйна”, подчерта Маркута.

Тя уточни, че подпомагането е предназначено за компании от селскостопанския и логистичния бранш, работещите в областта на отпадъците и преработката им, както и произвеждащите и преработващите биологична маса. „Теоретично всяка частна компания, която по един или друг начин влияе върху развитието на веригата за създаване на биологична маса, може да се превърне в бенефициент по програмата”, изтъкна главният инженер на ЕБВР за Украйна.

Според Кузменко селскостопанският сектор в Украйна разполага с огромен потенциал за създаване на биомаса, която може да се използва в производството на енергия. „По оценки на наши специалисти не повече от 5% от остатъците в полето се използват за преработка и производство на енергия. Програмата е насочена към ускоряване на производството на възобновяема енергия и предоставяне на финансов инструмент, който ще даде възможност за мобилизиране на инвестициите в сектора”, обобщи тя.

Данни на ЕБВР сочат, че от 2006 г. финансовата институция е инвестирала над 500 млн. евро в проекти за възобновяеми енергийни източници, включително 120 млн. евро в проекти за биоенергетика.

ЕБВР отпуска над 50 милиона долара за развитие на биоенергетиката в Украйна
8855
 

Последни материали
Виж
Бюджета по помощта е 2 млн. лв.
Стартира прием по de minimis за компенсиране на фермерите от зоните с шарка по овцете и козите
Фондът отговори
Защо ДФЗ насочва бенефициери по ПРСР да теглят кредит от една банка?
Инвестиции в земеделски стопанства от СПРЗСР
Новите интервенции аналог на подмярка 4.1. ще стартират през ноември
Напоителни системи ще е без инвестиции с държавни пари
Инвестиционни проекти на министерствата няма да се финансират от държавата през 2026 г.
Цената се понижи спрямо предишния въпреки участието само на 3 компании
Йордания пак закупи на търг едва половината от планирания фуражен ечемик
Защо патладжаните имат горчив вкус?
Свързани материали
Виж
До момента Украйна е засяла над 2,5 милиона хектара зимни култури
Средната цена обаче продължава да се повишава за пореден сезон
Износът на ябълки от Украйна се срина с близо две трети
Спадът в преработката на украинската рапица и слънчоглед ограничава предлагането
Канада и Аржентина изместват Украйна от пазара на шротове в ЕС
Прогноза за реколтата в Украйна – септември 2025 г.
От началото на настоящия селскостопански сезон до 12 септември
Пшеницата остава основната култура в износа на зърно от Украйна
Сухото време и ниските цени заради митото върху износа спъват кампанията
В Украйна засяха само 33 на сто от площите с есенна рапица в оптималния срок
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини