Начало » Новини » Страната
24.10.2019 г.

Танева: И в бъдеще местните групи ще се управляват със стратегия за многофондово финансиране

Формирани са 19 екипа за спешно гледане на проектите до края на годината
Танева: И в бъдеще местните групи ще се управляват със стратегия за многофондово финансиране

Снимка: МЗХ

До края на сегашния програмен период от Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) 2014-2020 г. в страната ще бъдат разкрити над 600 работни места по проекти на местните инициативни групи, кандидатствали по подхода ЛИДЕР “Водено от общностите местно развитие“ (ВОМР). Това е заявила министърът на земеделието Десислава Танева по време на шестата Международна конференция „Сътрудничество-инструмент за промотиране на местното развитие“, проведена в Разлог.

В България по подхода са обхванати двойно повече общини и населени места  в тези общини. „За първи път в този програмен период прилагаме многофондово финансиране за Местните инициативни групи (МИГ), които са разработили и имат одобрена стратегия с такова финансиране. Общо 39 от одобрените 64 МИГ-ове изпълняват многофондови стратегии.  Разковничето за успеха на този подход е сътрудничеството между местната власт, жителите, предприемачите и неправителствените организации“, поясни министър Танева. Над два пъти е увеличено финансирането на подхода - от 77 млн. евро през предишния период на 186 млн. евро през настоящия.

„Предвид успеха на България в този подход за следващия програмен период може да се дебатира за увеличаване обема на средствата, които ще се управляват чрез него. Всичко това като възможност трябва да ни го покажат и трите SWOT-анализа, които трябва да бъдат готови до края на годината. По тях ще продължим работата по новата Обща селскостопанска политика (ОСП)“, каза още Десислава Танева.

Танева наблегна на необходимостта от по-ефективно управлението на МИГ-овете, прилагайки стратегия за многофондово финансиране. „Най-успешната подкрепа за даден регион би била тогава, когато има симбиоза между отделни инструменти и таргети на подкрепа. Именно така ще се получи максималният ефект за една местна общност. Трябва да отстраним всички забавяния и пречки в административната процедура, за да подобрим подхода, така че да стане лесно приложим за Местните инициативни групи. Този модел на практика ще се мултиплицира в други европейски програми и ние ще можем да предаваме опит“, допълни още министър Танева.

Към момента има подадени над 1300 проектни предложения по подхода ЛИДЕР, като през този период броят на МИГ-овете е двойно по-голям. „С този подход управляваме всички ресурси за подкрепа на регионите и местните общности. Трябва да продължим в посока надграждането му“, каза в заключение министърът.

Цели 19 екипа са впрегнати да стопят изоставането по оста ЛИДЕР, посочи шефът на фонд "Земеделие"

По повод изпълнението на мярката изпълнителният директор на фонд „Земеделие“ Васил Грудев съобщи, че всички процедури към Местните инициативни групи (МИГ), кандидатствали по Подхода ВОМР по ПРСР 2014-2020 от 2018 г. са финализирани, а тези за 2019 г. са завършени наполовина.

Реално изплатени към момента са 23 млн. лева спрямо общия бюджет от над 363 млн. лева. От тях по подмярка 19.4 „Текущи разходи и популяризиране на стратегия за водено от общностите местно развитие“, с бюджет от над 60 млн. лв., са преведени близо 19 млн. лв.

Останалите оторизирани 4 млн. лв. са за подготвителни дейности по подмярка 19.1, където бюджетът е 9,3 млн. лв. Рискът от загуба на средства по подхода ВОМР е сведен до минимум, следствие на незабавно взети управленски решения, които новото ръководство предприе през последните три месеца, поясни Грудев.

„Максимално сме ускорили процесите по контрол и одобряване на процедурите за избор на проектни предложения по подмярка 19.2 „Прилагане на операции в рамките на стратегии за водено от общностите местно развитие“ на Местните инициативни групи (МИГ) по ПРСР 2014-2020 г.“, посочи Грудев. И поясни, че по подмярката, която е с бюджет от близо 180 млн. лв., в ДФЗ са постъпили 231 процедури с общ брой от 1 128 проекта към тях. Разпределението им по подмерки е следното:

68 процедури по подмярка 7.2

52 процедури по подмярка 4.1

41 процедури по подмярка 4.2

37 процедури по подмярка 6.4.1

25 процедури дизайнерски мерки на МИГ

8 процедури по други мерки (4.1.2, 4.2.2, 8.6, др.)

В процес на контрол са 145 процедури. Към момента Разплащателната агенция е одобрила 37 от тях и вече са подписани 15 тристранни договора. Те са с общ размер на субсидията от близо 2,5 млн. лв. Грудев уточни, че за преодоляване на натрупаното забавяне при обработката на процедурите на МИГ са определени 19 допълнителни екипа експерти от областните дирекции на ДФЗ. Те имат ангажимент до края на годината да обработят общо 76 процедури на МИГ-овете. Целият административен капацитет на ДФ „Земеделие“ е натоварен максимално с цел недопускане увеличаване на риска от загуба на средства по подхода ВОМР, каза още изпълнителният директор на ДФ „Земеделие“.

Танева: И в бъдеще местните групи ще се управляват със стратегия за многофондово финансиране
6682
 

Последни материали
Виж
Практика
Бъдещи лесовъди посетиха разсадника в Локорско
Демонстрация на специализирани трактори и пръскачки за лозя
Kubota Bulgaria в стопанството на винарна Мидалидаре
Мнението на бранша
Бизнесът иска затвор за причинителите на птичи грип от малките дворове
Можем да използваме канелата не само в кухнята, но и в градината
Десетки сигнали за мнимо бедстващи щъркели в Хасково
БНБ предупреждава за зачестили телефонни измами с името на банката
Свързани материали
Виж
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини